ZRÓB BADANIE NA HCV


ZRÓB test na HCV to badanie, które powinien zrobić każdy. Wirus HCV, czyli wirusowego zapalenia wątroby typu C (żółtaczka typu C), zakaził 730 tysięcy Polaków, podaje Światowa Organizacja Zdrowia. 95 procent zakażonych nie wie, że padło ofiarą HCV! W grupie ryzyka jest każdy, kto był u fryzjera czy kosmetyczki, miał usuwany ząb lub wykonywane inwazyjne badania HCV nazywany jest cichym zabójcą działa bowiem w utajeniu przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Często wykrywany jest przypadkowo, podczas badania wątroby, które ujawnia marskość lub nowotwór, spowodowane WZW C (żółtaczka typu C, wirusowe zapalenie wątroby typu C). Według danych Światowej Organizacji Zdrowia aż 60 procent nowotworów wątroby diagnozowanych w Europie spowodowanych jest zakażeniem wirusem HCV. Gdyby został on wykryty wcześniej nie spowodowałby takich szkód, bo istnieją skuteczne metody leczenia WZW C!          
Wirus HCV przenoszony jest przez krew i inne płyny ustrojowe. Można się zakazić za pośrednictwem niedostatecznie wysterylizowanych narzędzi medycznych i dentystycznych lub wielokrotnie używanych igieł i strzykawek, a nawet narzędzi fryzjerskich i kosmetycznych. Feralne może okazać się wykonanie tatuażu czy makijażu permanentnego, manikiuru i pedikiuru. Do zakażenia dochodzi również podczas stosunków seksualnych.



200 tys. osób żyje z wirusem HCV, ale nawet 85% o tym nie wie. Lekarze zalecają zrobienie testu na obecność przeciwciał anty-HCV osobom, które:  
były wielokrotnie leczone w szpitalu;   
poddawały się zabiegom diagnostycznym takim jak: gastroskopia, kolonoskopia, bronchoskopia;
miały usuwane zęby lub wykonywane implanty;            
usuwały znamiona lub brodawki;           
korzystają z usług w gabinetach kosmetycznych i fryzjerskich; 
robiły trwały tatuaż lub makijaż permanentny;
miały wielu partnerów seksualnych;     
choć raz zażyły narkotyk dożylnie lub donosowo;           
miały przetaczaną krew lub przyjmowały preparaty krwiopochodne (np. osocze, masę płytkową, fibrynogen, albuminy, krioprecypitat) przed 1992 rokiem;  
mają nieprawidłowe próby wątrobowe.            
Praktycznie więc, test powinien wykonać każdy. Robi się go w większości laboratoriów i kosztuje 30 zł. Można też, po uzyskaniu skierowania od lekarza pierwszego kontaktu, wykonać go w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Sylwia Drobik, Paulina Mintzberg-Wachowicz

Komentarze

Popularne posty