PRZYCZNY WADY WYMOWY
Pierwszą przyczyną wady wymowy głoski r jest niesprawny do końca czubek języka, który nie jest w stanie prawidłowo się poruszać. Przy wymawianiu głoski r konieczne jest wykonywanie ruchów wibracyjnych, praktycznie niewidocznych, jednak koniecznych, gdy chce się poprawnie wypowiedzieć tę głoskę. Niestety nie na wszystkie przyczyny mamy wpływ – może okazać się, że nasz język jest po prostu zbyt duży, ewentualnie napięcie mięśniowe języka nie mieści się w normach. To również może powodować różne problemy, w tym z wymową głoski r.
Do tego wyróżnia się także powód w postaci tego, że wędzidełko językowe jest zbyt krótkie. Innym powodem, który się wyróżnia na tle pozostałych, jest po prostu opóźnione tempo rozwoju dziecka – to również, w przypadku dzieci, może mieć wpływ na to, jak dziecko wymawia głoskę r.
Wielu pacjentów zastanawia się, czy operacja w ich przypadku, to znaczy w przypadku ich wady wymowy zda egzamin. Okazuje się, że warto jest najpierw podjąć tak zwane badanie logopedyczne, mające na celu określenie, jak działa język i z jakim rodzajem wady mamy do czynienia. Zważając na mnogość różnych rotacyzmów, nie ma co zakładać, że operacja będzie bezwarunkowo najlepszym rozwiązaniem. Dużo są w stanie pomóc różne ćwiczenia, mające na celu poprawić wymowę pacjenta.
W wieku dorosłym, jak i u dzieci, można usunąć wadę wymowy. Niestety u dorosłych jest ona bardziej nawykowa, dlatego jej usunięcie będzie trudniejsze. Będzie to wiązało się z tym, że konieczna będzie duża ilość ćwiczeń. Prócz tego, na skuteczność leczenia wad wymowy największy wpływ będzie miało to, czy pacjent ma wady zgryzu, czy budowa anatomiczna artykulatorów nie będzie tego utrudniać.
Sylwia Drobik, Paulina Mintzberg-Wachowicz
Komentarze
Prześlij komentarz