Czy w gabinecie stomatologicznym dokonuje się przeglądu jamy ustnej czy badań diagnostycznych?


                                                                                              


 

Terminologia przegląd, dotycząca medycznych aspektów jako profesjonalnych nie istnieje. Pojęcie to jest nazwą potoczną. Samo słowo przegląd odnosi się bardziej do czasopism niż do dokładnych, szeroko pojętych w dzisiejszej medycynie, innowacyjnych badań.

Już nawet dla samochodów wprowadzono nazewnictwo stacje diagnostyczne, w których dokonuje się badań diagnostycznych, a nie tylko przegląd aut.

Przegląd jest wycinkiem obszernego badania z dostępnymi w obecnych czasach metodami i innowacyjnymi narzędziami diagnostycznym.

 

Diagnostyka medyczna, będąca mostem łączącym objawy a terapię, wciąż ewoluuje, oferując coraz to nowsze, doskonalsze możliwości.

Rozwój technologiczny, postępy w biochemii, genetyce, informatyce, elektronice otwierają wciąż doskonalsze perspektywy w szybkim, dokładnym, trafniejszy i celowanym diagnozowaniu. Owe natomiast jest szczególnie istotne w erze rosnącej świadomości zdrowotnej społeczeństwa oraz oczekiwań wobec personalizowanej medycyny. Medycyna personalizowana jako „szyta na miarę” nazywana także precyzyjną, zakłada dostosowanie leczenia do indywidualnego pacjenta.

Coraz częściej wykorzystywana jest np. w onkologii, gdzie określa się charakterystyczne cechy nowotworu poprzez wykonanie dedykowanych badań.

Już dziś bowiem wiadomo, że ukierunkowane leczenie przynosi korzyści medyczne, społeczne i ekonomiczne.

 

Diagnostyka medyczna to filar nowoczesnej i odpowiedzialnej opieki zdrowotnej, umożliwiający precyzyjne rozpoznanie stanów chorobowych, ocenę ryzyka rozwoju chorób oraz monitorowanie postępów w leczeniu.

Sama nazwa diagnostyki medycznej pochodzi z greckiego διαγνωστικός-diágnōstikós, czyli umiejący rozpoznawać. Dotyczy ona nauki traktującej o sposobach rozpoznawania chorób na podstawie ich objawów i badań, zarówno przedmiotowych jak i podmiotowych oraz wyników tychże badań. Piśmiennictwo medyczne mówi o tym, że samą diagnozę stawia się na podstawie wywiadu lekarskiego jako badania podmiotowego -przebiegu, czasu trwania i rodzaju dolegliwości; badania przedmiotowego, a nie przeglądu, np. osłuchiwanie, opukiwanie, oględziny, palpacja, użycie nieinwazyjnych narzędzi diagnostycznych typu słuchawki lekarskie, aparat do mierzenia ciśnienia czy lusterka diagnostyczne, zgłębnik; oraz zlecenie badań dodatkowych typu badanie tkanek, wydzielin, wydalin, krwi; badania endoskopowe i obrazowe.

 

Zrozumienie różnicy między przeglądem a badaniem jamy ustnej, odnośnie do samej stomatologii, jest kluczowe nie tylko dla dentystów, higienistek stomatologicznych, ale również i pacjentów. Precyzyjna, bardzo rzetelna komunikacja w tym obszarze umożliwia zdecydowanie lepszą jakość oceny stanu zdrowia jamy ustnej oraz podejmowanie świadomych, a to ważne słowo nawet ze względu na aspekty prawne, decyzji. Decyzji świadomej, dotyczącej zarówno doboru dalszego sposobu leczenia i współpracy w rozumieniu holistycznym.

Lekarze dentyści, higienistki/ higieniści stomatologiczne/i asysta stomatologiczna oraz pomoc dentystyczna, a nawet rejestratorki medyczne, pełniąc rolę edukatorów i współpracowników w zespole stomatologicznym, odgrywają fundamentalną rolę w zapewnieniu pacjentom wysokiej jakości opieki zdrowotnej.

Powinniśmy zatem dostosowywać terminy językowe i w tym aspekcie. Zwracamy już tak bardzo uwagę w branży na zastąpienie słowa plomba słowem wypełnienie, obrzęk a nie opuchlizna, tak więc podejście, aby pacjent rozumiał powagę dzisiejszej, szeroko pojętej diagnostyki -badania, jest nie mniej ważne.

Istotnym jest, by przekazywać wyżej wymienione informacje uwzględniając nazewnictwo profesjonalne, ukazujące olbrzymi wkład w samo spotkanie w celach diagnostycznych - badanie pierwszorazowe przed podjęciem planu dalszej terapii pacjenta. W kontekście pracy klinicznej, terminy przegląd i badanie często są używane zamiennie, jednak mają różne konotacje i implikacje diagnostyczne.

Badanie stomatologiczne zawierające często dodatkowe elementy diagnostyczne, chociażby interpretację zdjęć rentgenowskich, wybarwianie płytki bakteryjnej, praca z kamerą wewnątrzustną, ocena wskaźników zdrowia jamy ustnej, funkcji stawów skroniowo-żuchwowych, analizę oraz reedukację w zakresie prawidłowych nawyków higienicznych.

W tym kontekście komunikacja z pacjentem koncentruje się na wyjaśnieniu wręcz procedur diagnostycznych, a także interpretacji wyników w celu poprawy zdrowia w myśl zasady: „zdrowie zaczynana się w jamie ustnej bowiem ta jest bramą do całego organizmu”.

Zrozumienie różnicy pomiędzy tymi terminami jest istotne dla efektywnej współpracy w zespole stomatologicznym oraz dla budowania zaufania w relacji pacjent-zespół stomatologiczny.

W obecnych czasach, gdzie technologia jest rozwiniętą, już nawet samochodów nie przeglądamy a badamy, organizując specjalistyczne stacje diagnostyczne.

 

W myśl powyższego moja rekomendacja jest taka, by zapraszać pacjentów do gabinetów medycznych na badanie diagnostyczne, nie na przeglądy li tylko.



Sylwia K.Drobik

Komentarze

Popularne posty