GUMY DO ŻUCIA



Miętowe, owocowe, w listkach, drażetkach, słodkawe, kwaśne, dla dzieci, rodzajów i smaków gum do żucia jest bardzo wiele. Zwolennicy „zajadają” się nimi na okrągło, przekonując o ich doskonałym wpływie na uzębienie i na odchudzanie, podczas gdy przeciwnicy nawet nie chcą na nie patrzeć, uwypuklając coraz to nowe jej wady.

Reklamy przekonują, że spożywanie gumy do żucia gwarantuje zdrowe i piękne zęby, usuwa osad z zębów, zapobiega próchnicy, odświeża oddech i sprawia, że przystojny nieznajomy zakochuje się w perlistym uśmiechu. Jak wiadomo reklamy generalnie przejaskrawiają rzeczywistość, jednak kryje się w nich trochę prawdy. Czy zatem żucie gumy może zastąpić codzienną pielęgnację zębów? Otóż nic nie zastąpi codziennego, prawidłowego szczotkowania zębów. Jedynie właściwa higiena jamy ustnej i regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym, gwarantują zdrowy i piękny uśmiech.
Co prawda podstawowe zasady higieny jamy ustnej nie mówią, że nie wolno używać gumy do czyszczenia zębów po posiłkach, jednak nie należy robić tego notorycznie, a jedynie w przypadku, gdy warunki, czy sytuacja nie pozwalają na skorzystanie ze szczoteczki i pasty do zębów. W tym miejscu należy dodać, że, w celach higienicznych, czy też dla odświeżenia oddechu, powinno stosować się jedynie gumy bez cukru. Stosowanie ich po posiłkach spożywanych w ciągu dnia, w pracy, szkole, czy podczas wypadu z przyjaciółmi, kiedy nie mamy sposobności na wyczyszczenie zębów szczotką i pastą sprawia, że usuwane są resztki pokarmów z zębów, co zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy.
Wbrew pozorom, to jednak nie składniki znajdujące się w gumie do żucia wpływają na zwalczanie próchnicy. Żucie gumy zwiększa objętość śliny w jamie ustnej. Z kolei, w skład śliny wchodzą substancje odpornościowe, odpowiedzialne za likwidowanie części bakterii i neutralizacje kwasów powstających w buzi. Kwasy niszczą szkliwo, dlatego też niewskazane jest, by zbyt duża ilość znajdowała się w jamie ustnej.

Stosowanie gumy do żucia zalecane jest także przez stomatologów dziecięcych. Większa objętość śliny w jamie ustnej, wypłukuje bowiem resztki jedzenie gromadzące się w przestrzeniach międzyzębowych, które najczęściej wywołują próchnicę u najmłodszych. Żucie gumy koniecznie bez cukru, przez około 15 minut NIE DŁUŻEJ!! przywraca także naturalne pH w buzi. Jednak nie należy zaniedbywać codziennego szczotkowania zębów.

Na żucie gumy nie mogą także stosować wszyscy. Nie zaleca się jej osobom noszącym protezy, a także posiadających implanty stomatologiczne, gdyż może ona przykleić się do sztucznych zębów, a w przypadku ruchomych protez zębowych, także w przestrzenie między protezą a dziąsłami lub podniebieniem.

Pewne trudności z żuciem gumy, ale także z samą higieną jamy ustnej mają także osoby noszące stałe aparaty ortodontyczne. Choć problem ten staje się coraz mniej realny, za sprawą nowoczesnych aparatów do korekcji wad zgryzu, bardziej estetycznych i mniej uciążliwych.
Pamiętaj , guma po przywróceniu właściwego pH w jamie ustnej powinna zostać wydalona. Nie można żuć jej długo obciążając staw skroniowo-żuchwowy.

Sylwia Drobik, Paulina Mintzberg-Wachowicz

Komentarze

Popularne posty