W JAKIM WIEKU DZIECI MOGĄ SAMODZIELNIE MYĆ ZĘBY?



Uważa się, że do 6-7 roku życia dziecka, a czasem nawet dłużej rodzice powinni nadzorować i poprawiać wykonywane przez nie szczotkowanie. Ich rola może być jednak pomocnicza. W tym okresie dzieci nabierają sprawności manualnej i mogą uczyć się techniki szczotkowania zębów.

Jakie techniki szczotkowania powinny stosować dzieci w wieku 5 lat?
Dla dzieci w wieku przedszkolnym polecane są dwie techniki: metoda szorowania (najprostsza) lub metoda ruchów okrężnych. Przed szczotkowaniem dziecko powinno wypłukać usta. Najpierw myje się zewnętrzną powierzchnię zębów, od tylnych do przednich, w pierwszej metodzie - oczyszczając poziomymi krótkimi prostymi ruchami, a w drugiej wykonując ruchy okrężne tak, jak przy rysowaniu kółek. Następnie, w obu metodach postępuje się tak samo- przy szeroko otwartych ustach oczyszcza się powierzchnie wewnętrzne zębów, wykonując ruchy wymiatania w kierunku od dziąsła, oddzielnie dla zębów górnych i dolnych. Na koniec metodą szorowania oczyszczane są powierzchnie żujące zębów.

Jaka ilość pasty jest odpowiednia dla dziecka w wieku 5 lat?
Jeżeli dziecko nie umie wypluć pasty po szczotkowaniu można ją usunąć gazikiem. Dzieciom, które opanowały już płukanie buzi, nakładamy pastę o objętości małego ziarna grochu i wciskamy ją we włosie szczoteczki.

Jak długo i jak często dzieci powinny szczotkować zęby?
Dzieci powinny mieć szczotkowane zęby (przez osobę dorosłą i częściowo samodzielnie) przez około dwie minuty, co najmniej dwa razy dziennie. Najważniejsze jest jednak wieczorne mycie zębów, po którym maluchy nie powinny nic jeść i pić poza czystą wodą niegazowaną.


Sylwia Drobik, Paulina Mintzberg-Wachowicz

Komentarze

Popularne posty