BRAKI ZĘBOWE


Kiedy tracimy choćby jeden ząb to sąsiednie skłaniają się ku destrukcyjnej luce, próbując ją kompensacyjnie wypełnić. Przestają pacjenci wówczas gryźć osiowo i funkcja żucia staje się niestety niewydolna. Usunięcie zęba ma też wpływ na poprawną artykulację np. seplenienie.
Zęby tylne, mimo że ich nie widać w uśmiechu, mają ogromne znaczenie dla wyglądu i żucia. Ich brak powoduje, że kiedy przekraczamy pięćdziesiątkę, pozbawione wsparcia policzki zaczynają się zapadać, starzejemy się w ekspresowym tempie. Miewamy kłopoty z niszczeniem pokarmów. Wówczas do żołądka trafiają nie pogryzione właściwie kęski pokarmów.
Na bóle głowy może mieć wpływ brak trzonowców. Staw skroniowo-żuchwowy jest precyzyjnym mechanizmem, złożonym z panewki, kłykcia kości żuchwy i krążka stawowego, który się przemieszcza, gdy mówimy czy gdy jemy. Kiedy tracimy ząb, kłykieć kości wchodzi głębiej w panewkę, uciskając krążek stawowy. To może powodować dolegliwości w szczytowej części kręgosłupa szyjnego, promieniujące na okolice czoła i całą czaszkę.  
Ważnym jest aby uzupełnić wszelkie braki zębowe.

 Brak dostępnego opisu zdjęcia.

Sylwia Drobik, Paulina Mintzberg-Wachowicz                 

Komentarze

Popularne posty