JAK DZIAŁA E-RECEPTA


Pacjent, który otrzymał receptę od lekarza, musi pamiętać, że nie jest ona ważna bezterminowo!!!
Każda recepta ma ściśle określony czas, w którym można ją zrealizować. Dotyczy to zarówno recepty w formie „papierowej”, jak i tzw. e-recepty. Po jego upływie recepta staje się nieważna.
Aby prawidłowo określić „do kiedy” daną receptę można zrealizować, należy wziąć pod uwagę podane na niej dwie daty – wystawienia oraz „realizacji od dnia” (jeśli jest uzupełniona), a także jaki rodzaj preparatu jest na recepcie wpisany. Natomiast nie ma znaczenia jaka jest specjalizacja lekarza wypisującego receptę (przykładowo: recepta na leki obniżające ciśnienie wystawiona przez lekarza rodzinnego jest ważna tak samo długo jak recepta na te same leki wystawiona przez kardiologa) ani to czy przepisany na recepcie lek jest refundowany. Warto także zauważyć, że okres ważności recepty jest czasem, w którym recepta ma zostać zrealizowana – to znaczy, lek ma zostać wydany pacjentowi, a transakcja jego zakupu sfinalizowana. Nie wystarczy, że w tym okresie pacjent okaże receptę w aptece albo złoży w niej zamówienie na lek.
Data wystawienia recepty zawsze musi być podana (jej brak czyni receptę z gruntu nieważną). Jeśli nie wpisano daty „realizacji od dnia” – to data wystawienia jest też tą, od której wyznacza się termin ważności recepty. Z kolei jeśli na recepcie pojawi się wspomniana data realizacji „od dnia” to wówczas od niej liczy się okres ważności recepty (musi ona być późniejsza niż data wystawienia) – pozwala to na odroczenie w czasie momentu wykupienia leków.
Daty realizacji „od dnia” nie można wpisać na receptach na leki sprowadzane dla pacjenta z zagranicy i na preparaty immunologiczne wytwarzane indywidualnie dla pacjenta, a także na receptach na leki o kategorii dostępności „Rpw.” (bardzo silnie działające leki z grup środków psychotropowych lub odurzających – „narkotycznych”).
Termin realizacji recepty papierowej wynosi 30 dni od daty wystawienia lub umieszczonej na niej daty „realizacji od dnia”.
W przypadku recepty w postaci elektronicznej dla tych wystawionych od 01.01.2020 jest to również 30 dni od daty wystawienia lub daty „realizacji od dnia”, chyba że osoba wystawiająca receptę zaznaczy na niej dłuższy termin realizacji – wtedy jest to 365 dni od daty wystawienia tej recepty lub daty „realizacji od dnia”.
Recepty elektroniczne wystawione jeszcze w 2019 roku mają termin realizacji 365 dni.
Antybiotyki do stosowania wewnętrznego (a więc w tabletkach czy zawiesinach) oraz parenteralnego (w postaci do wstrzykiwań): recepta jest ważna 7 dni od daty wystawienia lub od daty realizacji „od dnia”.
Leki należące do grupy środków odurzających („narkotycznych”), psychotropowych lub tzw. prekursorów kategorii I: do leków tych grup zalicza się np. silnie działające leki przeciwbólowe, leki uspokajające lub nasenne. Dla takich leków termin realizacji recepty nie może przekroczyć 30 dni od daty wystawienia. Co ważne, termin ten ma zastosowanie również wtedy, gdy na recepcie na takie preparaty podano „datę realizacji od” (nie ma możliwości, żeby podanie takiej daty przedłużyło ważność recepty).
Preparaty immunologiczne wytwarzane indywidualnie dla pacjenta – recepta jest ważna 120 dni od daty wystawienia.


Piśmiennictwo:
Ustawa z dn. 6.09.2001 Prawo farmaceutyczne, z późn. zm., tekst ujednolicony             
Obwieszczenie MZ z dn. 28.10.2015 ws. ogłoszenia jednolitego tekstu rozp. MZ ws. środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kateg. 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje
Ustawa z dn. 12.05.2011 o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, tekst ujednolicony       
Rozporządzenie MZ z dn. 14.03.2012 r. w sprawie sprowadzania z zagranicy środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego niezbędnych dla ratowania życia lub zdrowia
Rozporządzenie MZ z dn. 21.03.2012 w sprawie sprowadzania z zagranicy produktów leczniczych niezbędnych do ratowania życia lub zdrowia pacjenta dopuszczonych do obrotu bez konieczności uzyskania pozwolenia           
Rozporządzenie MZ z dn. 6.12.2019 zmieniające rozporządzenie ws. recept
Rozporządzenie MZ z dn. 11.09.2018 zmieniające rozporządzenie ws. recept
Rozporządzenie MZ z dn. 13.04.2018 w sprawie recept
„Zakup leków na receptę za granicą” https://europa.eu/…/prescription-medicine-abro…/index_pl.htm [dostęp: 05.03.2019]       
„Recepty i leki” http://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/recepty-i-leki/ [dostęp: 05.03.2019]

 

Sylwia Drobik, Paulina Mintzberg-Wachowicz                 


Komentarze

Popularne posty