BARWNIKI SPOŻYWCZE



Szkodliwe barwniki spożywcze
E 102 – tartrazyna. Barwnik stosowany w oranżadach, ekstraktach owocowych, napojach, zupach i deserach w proszku, musztardach, dżemach, a także w sztucznym miodzie. Badania wykazały, że spożywanie tego barwnika może wywoływać oraz nasilać objawy astmy, a także być przyczyną nerwowości, nadpobudliwości, braku koncentracji i stanów depresyjnych.
E 104 – żółcień chinolinowa. Barwnik ten odpowiedzialny jest za uzyskanie koloru zielonkawo – żółtego. Dodawany jest do gazowanych napojów, galaretek, lodów, tabletek na kaszel. Podejrzewa się, iż E 104 może przyczyniać się do raka wątroby. Powinny go unikać szczególnie osoby uczulone na aspirynę oraz astmatycy.
E 110 – żółć pomarańczowa. Dodatek ten znajduje się głównie w gumach do żucia, zupach w proszku, marmoladach, musztardzie, na powłokach tabletek, a także w płatkach zbożowych. Barwnik ten może być przyczyną reakcji alergicznych w postaci astmy oraz pokrzywki, a także przyczyniać się do rozwoju raka nerek.
E 122 – azorubina. Czerwony barwnik azowy, dodawany do napojów, lodów, budyniów, dżemów wiśniowych oraz rożnego rodzaju wyrobów cukierniczych i piekarniczych. Jest niebezpieczny dla astmatyków oraz może wywoływać nadpobudliwość.
E 123 – amarant. Jest to barwiący dodatek do ciast w proszku, płatków śniadaniowych, kawiorze, przetworach na bazie czarnej porzeczki, kolorowych napojów alkoholowych (np. do barwienia wina). Jest to barwnik, który ma działanie mutagenne i może być przyczyną powstania nowotworów. Unikać go powinni astmatycy.
E 124 – czerwień koszenilowa. Czerwony barwnik dodawany do deserów, lodów, kolorowych napojów oraz różnych wyrobów cukierniczych i piekarniczych. E 124 może wywoływać reakcje alergiczne u astmatyków oraz być przyczyną nadpobudliwości.
E 127 – erytrozyna. Zawierają go przetwory z owoców (w puszkach), głównie z wiśni, ciasta w proszku oraz herbatniki. Erytrozyna może wywoływać silne alergie. Jest niewskazany dla osób mających problemy z tarczycą.
E 131 – błękit patentowy. Używany jest do barwienia słodyczy, lodów. Barwnik ten powoduje uwalnianie histaminy, dlatego niewskazany jest dla alergików.
E 133 – błękit brylantowy. Jest dodawany do warzyw konserwowych. Powinny go unikać osoby z zespołem jelita drażliwego, gdyż barwnik ten wywołuje problemy trawienne, refluks.
E 142 – zieleń brylantynowa. To barwnik dodawany do konserwowanego groszku, sosach miętowych, sernikach w proszku, kremach i innych słodyczach. Może wywoływać alergie oraz nasilać astmę, a także być przyczyną nadpobudliwości.
E 154 – brąz FK. Barwnik stosowany konserwach rybnych i wędzonych śledziach. Zbyt duża jego ilość w organizmie może powodować odkładanie się barwnika w nerkach oraz naczyniach limfatycznych.

Barwniki nieszkodliwe. Barwniki zaliczane do grupy nieszkodliwych pozyskiwane są głównie z naturalnych związków.
Uznane są za nieszkodliwe dla naszego zdrowia.
E 100 – kurkumina
E 101 – ryboflawina
E 132 – indygotyna
E140 – chlorofile
E 160 – kartenoidy
E 161 – ksantofil
E 162 – betanina, czerwień buraczana
E 163 – antocyjany
E 170 – węglan wapnia

Sylwia Drobik, Paulina Mintzberg-Wachowicz

Komentarze

Popularne posty