CO POWINNO NAS ZANIEPOKOIĆ

Oto kwestie, które powinny nas zaniepokoić:
– dentysta /higieniści -przerywa badanie i dotyka klawiatury komputera w rękawiczkach, którymi pacjenta bada, a potem powraca do kontroli stanu uzębienia nie zmieniając rękawiczek,
– przerywa zabieg i np. odbiera telefon, zapisuje dane pacjenta, a potem wraca znów w tych samych rękawiczkach do leczenia zębów,
– stosując jednorazowy sprzęt stomatologiczny nie otwiera zestawu przy pacjencie, tylko mówi, że rozpakował świeży zestaw,.
– wybiera narzędzie z autoklawu podczas leczenia zębów (narzędzia powinny być przygotowane przed zabiegiem),
– nieużywane w czasie zabiegu drobne sprzęty i narzędzia stomatologiczne powinny być zamknięte w szafkach, jeżeli więc na blatach stołów i szafek w gabinecie widzisz leżący luzem sprzęt dentystyczny, może to oznaczać, że dentysta/asysta zbytnio nie przejmuje się zasadami higieny,
– po wizycie zawsze pojawiają się w jamie ustnej pacjenta stany zapalne, afty,
– dentysta /asysta jest chory (np. przeziębiony) i nie nosi maseczki higienicznej,
– wygląd poczekalni oraz sanitariatów w praktyce lekarskiej pozostawia wiele do życzenia,
– dentysta nie prowadzi wywiadu chorób pacjentów, w związku z czym nie wie, czy np. któryś z jego pacjentów nie jest zarażony już wirusem HIV lub żółtaczką, nie może zatem podjąć dodatkowych koniecznych środków ostrożności i procedur bezpieczeństwa.
– dentysta nie nosi stroju ochronnego czyli: maseczki, rękawiczek, kitla i przyjmuje w stroju, w którym wykonuje np. rożne czynności domowe.
-medycy wędrują w poczekalni w maseczkach i rękawiczkach wśród oczekujących na wizytę pacjentów

Warto na wyżej wymienione symptomy zwrócić uwagę, gdyż mogą one świadczyć o niedostatecznej higienie w gabinecie stomatologicznym. Jeśli tak jest, Twój dentysta może zarazić Cię takimi chorobami, jak HIV, WZW (żółtaczka), wirusowa biegunka, owsica, zakażenie ogólnoustrojowe.

Według badań prowadzonych źródłem zakażenia wirusem HIV oraz HCV w 75% były gabinety stomatologiczne oraz kosmetyczne. I chociaż sytuacja od tego czasu zmieniła się na lepsze, nadal powinniśmy być czujni i sprawdzać, czy lekarz używa czystych narzędzi, czy zmienia rękawiczki po poprzednim pacjencie oraz czy otwiera przy nas opakowania zawierające narzędzia jednorazowego użytku.

Sylwia Drobik, Paulina Mintzberg-Wachowicz

Komentarze

Popularne posty