BIAŁE ZĘBY NATURALNYMI SPOSOBAMI

Białe i zdrowe zęby są postrzegane jako atrybut atrakcyjności i sukcesu w życiu. Prawdą jest, że uśmiech wpływa na to, w jaki sposób jesteśmy postrzegani w oczach innych ludzi, i może wpływać na awans zawodowy czy to, jak bogate życie towarzyskie prowadzimy.

Jak więc zadbać o zęby, zapewnić im zdrowie i zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemów z uzębieniem, a jednocześnie naturalnie wybielić uśmiech i mieć pewność, że nasz oddech jest świeży w każdej sytuacji? Innowacyjne formuły pozyskane z naturalnych źródeł i laboratoryjna jakość produktów stomatologicznych pozwalają bezpiecznie wydobyć naturalną biel zębów i sprawić, że będą wyglądały dużo lepiej.

Zęby zdrowe i białe jak śnieg!

Postrzeganie kolorów jest mocno osobnicze, wpływa na to m.in. kontrast i kolor otoczenia, porównanie z innymi, własne wyobrażenia na temat kolorów, światło itp. Z tego powodu trudno zdefiniować biel zębów i mówić o niej jako o mierzalnym parametrze. Warto o tym pamiętać, ponieważ efekt wybielania zależy od naturalnego koloru kości i stopnia przezroczystości szkliwa zębnego.

Kość, która jest naturalnie kremowo żółta lub szarawa, pozostanie taka, nawet jeśli regularnie stosujesz pasty wybielające, które zawierają składniki delikatnie usuwające osady np. węgiel aktywowany tlenem. Stosując nowoczesne metody wybielania wydobędziesz naturalną biel zębów i nie osiągniesz karykaturalnego efektu, o który łatwo w przypadku niektórych bardziej inwazyjnych technik.

Wybierając odpowiednie kosmetyki pielęgnacyjne do higieny jamy ustnej, możesz zadbać o biel zębów, zmniejszyć ryzyko wystąpienia próchnicy i ubytków oraz zapewnić sobie zawsze świeży oddech. Ze względu na budowę zębów i tkanek otaczających chory ząb rzutuje na zdrowie całego organizmu – nerki, wątrobę czy przebieg ciąży dlatego tak ważne jest by nie dopuszczać do ubytków i w porę je leczyć.

Prawidłowe nawyki dla białych zębów

Myślisz, że żeby zadbać o biel uśmiechu, wystarczy wybrać odpowiednią pastę? Oczywiście kosmetyki, jakich używasz do pielęgnowania jamy ustnej, są niezwykle ważne, ale nie wolno ci zapominać o drobnych nawykach, które spotęguję efekt wybielania i sprawią, że uśmiech będzie śnieżnobiały na dłużej. Trzymaj się reguł, a będziesz się cieszyć białymi zębami:

  1. Wybierz pastę ze składnikami aktywnymi – na rynku znajduje się wiele produktów wybielających zęby. Nie wszystkie są jednakowej jakości i nie każdy z nich będzie odpowiedni dla twoich zębów. Wybierz pastę, która zawiera składniki działające w łagodny, ale skuteczny sposób. Innowacyjne, nowoczesne pasty do zębów z węglem aktywnym, przygotowane w warunkach laboratoryjnych to jedna z możliwości.
    • Nowoczesne pasty, które zawierają węgiel aktywowany tlenem, o okrągłych drobinach z gładkimi brzegami odznaczają się szczególnymi właściwościami wybielającymi a przy tym nie uszkadzają szkliwa. Taki węgiel zawarty jest np w pastach  SPLAT – dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii produkcji węgla aktywowanego wybielaja one zęby, polerując je w łagodny sposób i nie uszkadzając szkliwa.
    • Warto sprawdzić pastę SPLAT Special BLACKWOOD. Dzięki wykorzystaniu składników wysokiej jakości pasta może jeszcze mocniej polerować szkliwo i redukować przykre zapachy. Pasta z węglem aktywowanym SPLAT Blackwood zawiera dodatkowo enzymy roślinne, które mają działanie wybielające i redukujące osady.
    • Myślisz, że każda pasta na rynku zawierająca drobinki węgla działa w ten sposób? Niestety jesteś w błędzie – większość z nich opiera się na efekcie ścierania osadu dużymi i nieregularnymi drobinami węgla. Pasty, które zawierają cząstki o regularnych kształtach i gładkiej powierzchni są bezpieczne i działają na zasadzie rozpuszczania osadów, a nie inwazyjnego ich ścierania.
  2. Regularnie szczotkuj zęby – nawet najlepsza pasta nieużywana nie ma szansy zadziałać. Ważna jest regularność i przykładanie się do techniki mycia. Czyść zęby co najmniej dwa razy dziennie przez około 2-3 minuty.
    • Szczoteczka do zębów ma swoją żywotność, wymieniaj ją regularnie co 2-3 miesiące lub wcześniej, jeśli zauważysz zużycie włókien.  Ponieważ na szczoteczce gromadzą się fragmenty tkanek i mikroflora jamy ustnej pamiętaj o tym by ją wymieniać również po każdej chorobie jamy ustnej np. ogniskach zapalnych, chorobach grzybiczych czy bakteryjnych.
  3. Podczas mycia wykonuj ruchy kołowe i wymiatające – dzięki temu nie odsłonisz wrażliwych szyjek zębowych. Szczoteczka prowadzona ruchem wymiatającym ma szansę dotrzeć do głębiej położonych powierzchni zębów i usunąć z nich zanieczyszczenia, resztki pokarmów i nagromadzoną płytkę nazębną.
    • Warto do swojej codziennej praktyki włączyć szczoteczkę, której włókna zawierają jony srebra – jeszcze dokładniej usunie zanieczyszczenia i zadba o unieszkodliwienie bakterii, które mogą przyczynić się do chorób jamy ustnej, przykładem szczoteczki z jonami srebra jest SPLAT Professional ULTRA SENSITIVE.
  4. Unikaj pokarmów, które barwią zęby i zwiększają skłonność do kumulowania osadów nazębnych – wśród produktów, na które musisz szczególnie uważać, jest jedzenie o intensywnym kolorze, w czasie wybielania lepiej powstrzymać się od jedzenia buraków, picia czerwonego wina i soków owocowych.
    • Kawa i herbata powodują nagromadzenie się żółtobrunatnych osadów, zamień je na lekkie napary ziołowe, wodę i napoje bez dodatkowych barwników. Jeśli mimo tego decydujesz się na spożycie barwiących pokarmów, pamiętaj że możesz łatwo oczyścić zęby pianką SPLAT Express Pianka 2w1 do pielęgnacji jamy ustnej, której wygodę stosowania docenisz zwłaszcza w podróży.
  5. Zaufaj roślinnym wyciągom – pasty zawierające dodatkowe składniki aktywne nie tylko wybielają, ale również odświeżają oddech i dbają o prawidłowe funkcjonowanie tkanek wewnątrz jamy ustnej. Wybieraj kosmetyki zawierające np. ekstrakt z kiełków jałowca, mają one właściwości bakteriostatyczne i odświeżające.
    • Pasta do zębów SPLAT Special BLACK LOTUS zawiera oprócz wybielającego węgla bambusowego dodatkowe składniki roślinne – wyciąg z granatu i orchidei oraz wodę różaną, które łagodzą łagodne stany zapalne i zapobiegają zmianom w obrębie jamy ustnej.
  6. Nie zapominaj o płukance, jej rola jest często niedoceniana. Zwykle używa jej się po myciu zębów. Jeśli zależy ci na wydobyciu naturalnej bieli kości ważne jest by używać jej wcześniej – przed myciem. Płukanka do zębów może rozmiękczyć nagromadzoną płytkę nazębną, co ułatwia jej usunięcie podczas szczotkowania i sprawia, że jest to proces łagodniejszy.
    • Innowacyjne płukanki do zębów zawierają składniki enzymatyczne pochodzenia roślinnego np. papainę, która sprawia rozluźnienie płytki i osadów. Dobrym wyborem będzie płukanka dedykowana osobom zainteresowanym wybielaniem zębów np. Biomed Płyn Superwhite. Po szczotkowaniu pora na ponowne użycie płukanki, dokładnie oczyści ona pozostałości, które mogły zostać w przestrzeniach między zębami (szczotka mogła je rozluźnić, ale nie wymiotła ich dostatecznie mocno).

Najważniejsze jest bezpieczeństwo

W internecie i prasie możesz znaleźć dużo porad i sposobów na domowe wybielanie zębów. Nie warto im ufać, większość z nich jest związana z ryzykiem zaburzenia funkcjonowania tkanek jamy ustnej, mogą się też wiązać z ryzykiem powstania mikrouszkodzeń lub działają jedynie na jeden wybrany obszar zdrowia zębów – wybielają je, ale nie wzmacniają ich struktury i nie przyczyniają się do prawidłowego ich oczyszczania z codziennych zanieczyszczeń.

Decydując się na wybielanie, zaufaj specjalistom i produktom, które charakteryzują się wysoką jakością i bezpieczeństwem stosowania, które zostało potwierdzone w badaniach klinicznych.

Węgiel węglowi nierówny, czyli kilka słów o składnikach aktywnych

Rozmiar cząsteczek wybielających i ich kształt ma duże znaczenie dla jakości wybielania i jego bezpieczeństwa. Sferyczne, gładkie i drobne cząsteczki węgla aktywnego są możliwe do uzyskania tylko w warunkach laboratoryjnych, przy dołożeniu wszelkich starań i technologii wspierającej produkcję cząstek o gładkich powierzchniach. Myślisz, że to drobiazg, który nie ma znaczenia? Niestety tak nie jest.

Cząsteczki węgla aktywnego, które są produkowane bez dbałości o finalny kształt drobin mogą podrażniać dziąsła i uszkadzać szkliwo zębów. Mikrouszkodzenia i przetarcia, jakie powstają w ten sposób na powierzchni zębów bywają przyczyną nadwrażliwości i zwiększonej podatności na występowanie próchnicy.

Innowacyjne rozwiązania na wszystkich etapach pielęgnacji

Dla uzyskania jak najlepszego efektu wybielania i oczyszczania zębów bardzo ważne jest by nie pomijać żadnego z kroków pielęgnacji jamy ustnej. Nie zapominaj o używaniu płukanki (zarówno przed myciem, jak i po nim) oraz nici stomatologicznej. Uzupełnienie pielęgnacji o te dwa produkty gwarantuje możliwość czerpania z korzyści dodatkowych składników aktywnych np. enzymów roślinnych i wyciągów, które potęgują efekt wydobycia naturalnej bieli zębów.

Piśmiennictwo:

  1. Kasiak M., Kasiak M., Wybielanie i rozjaśnianie zębów – przegląd piśmiennictwa, „Farmacja Polska” 2010, t. 66, nr 1.

Sylwia Drobik

Komentarze

Popularne posty