ZIOŁA ZDROWE NA DZIĄSŁA
Bez względu na to, czy doskwiera Ci zapalenie dziąseł, czy po prostu chcesz o nie zadbać, aby uniknąć problemów w przyszłości, natura ma dla Ciebie szereg surowców, które Ci w tym pomogą. Rumianek, szałwia czy głóg wciąż wydają się zbyt mało doceniane jako środki pielęgnujące jamę ustną, tymczasem dobrze jest poznać ich właściwości i korzystać z nich na co dzień. Oto co warto wiedzieć na ich temat.
Co na zapalenie dziąseł?
Stan zapalny dziąsła należy do dosyć częstych dolegliwości i nie powinien być ignorowany. Ból dziąsła, obrzęk i krwawienie, które mają charaktery przewlekły, mogą bowiem zwiastować paradontozę, a to groźna choroba, która nie tylko może prowadzić do utraty zębów, ale również sprzyjać innym ciężkim schorzeniom, na przykład miażdżycy, reumatoidalnemu zapaleniu stawów, a nawet otyłości.
Tymczasem korzystanie z dobroczynnych właściwości surowców roślinnych może w dużym stopniu złagodzić te problemy. Na przykład popularny rumianek, który lubimy popijać przed zaśnięciem, w chwilach napięcia nerwowego czy kiedy dopada nas niestrawność, ma również działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne, dzięki czemu może wspomóc usuwanie zarazków z jamy ustnej.
Badania, w których testowano działanie płynu do płukania jamy ustnej z rumiankiem wykazały także, że był on skuteczny w usuwaniu płytki nazębnej i łagodzeniu krwawienia dziąseł. (1, 2, 3)
Co jeszcze stosować na stan zapalny dziąseł?
Niewątpliwie zbawieniem może być szałwia lekarska o właściwościach antyseptycznych i przeciwzapalnych. Jej pozytywny wpływ na dziąsła potwierdziły badania, jednak nie tylko z tego powodu warto używać preparatów z szałwią w składzie. Ekstrakty z tej rośliny przeciwdziałają bowiem narastaniu płytki nazębnej i zapobiegają halitozie, czyli nieprzyjemnemu zapachowi z jamy ustnej. (4)
Głóg, wykorzystywany od lat przez medycynę ajurwedyjską, stabilizuje natomiast poziom kolagenu i wzmacnia tkanki dziąseł, dzięki czemu są bardziej odporne na szkodliwe czynniki. (5)
Zapalenie dziąseł – leczenie i profilaktyka
Pamiętaj, że gdy dziąsła przewlekle krwawią, bolą, są opuchnięte, a na zębach narastają płytka i kamień, koniecznie zgłoś się do stomatologa, bo choroby dziąseł mogą mieć bardzo poważne następstwa. Zapobiegawczo oraz w przypadku łagodnych problemów z dziąsłami zacznij od zmiany pasty do zębów na taką, która dzięki zawartości naturalnych wyciągów roślinnych zatroszczy się o dziąsła i wzmocni je.
Dobrym wyborem na co dzień jest pasta SPLAT Professional Medical Herbs zawierająca w składzie wyciągi z rumianku, szałwii i głogu. Z potrójną mocą działa więc przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, wzmacniająco i tonizująco.
Niewątpliwym atutem pasty jest też zawartość bioaktywnego wapnia Calcis, który przyspiesza i wzmacnia procesy mineralizujące szkliwo. Dodatkowo ekstrakt z rokitnika działa antyoksydacyjnie, jony fluoru chronią przed próchnicą, a olejek geraniowy pięknie pachnie i poprawia nastrój.
Jeżeli doskwiera Ci krwawienie i opuchnięcie dziąseł lub problem ten pojawił się w przeszłości, uzupełnieniem szczotkowania powinno być przepłukanie jamy ustnej specjalistycznym płynem, takim jak SPLAT Professional Herbal Complex. Oprócz tego, że potęguje działanie pasty, na długo odświeża oddech, co daje poczucie czystości i pewności siebie.
Staranna higiena jamy ustnej to znakomity środek zapobiegawczy na bolące dziąsła. Pamiętaj, że troska o nie jest tak samo ważna jak dbanie o zęby i pozwala uniknąć wielu nieprzyjemnych dolegliwości.
Piśmiennictwo:
- Grys A. i wsp., Rumianek – pospolita roślina zielarska o różnorodnych właściwościach biologicznych i leczniczych, „Postępy Fitoterapii” 2014(2): 90-93
- Safiaghadam H. i wsp., Medicinal plants for gingivitis: a review of clinical trials, Iran J Basic Med Sci. 2018 Oct; 21(10): 978–991
- Powstrzymać paradontozę. Link Data dostępu: 19.08.2019
- Narayanan N., Lakshmi T., Salvia officinalis in dentistry, „Dental Hypotheses” 6(1):27-30
- Singh A/, Purohit B., Tooth brushing, oil pulling and tissue regeneration: A review of holistic approaches to oral health, J Ayurveda Integr Med. 2011 Apr-Jun; 2(2): 64–68
Sylwia Drobik
Komentarze
Prześlij komentarz