NADWRAŻLIWOŚĆ ZĘBINY

Dane epidemiologiczne mówią, że nadwrażliwość zębów dotyczy 8–30% populacji, jest więc problemem bardzo rozpowszechnionym.(1) Jednak istnieje kilka skutecznych sposobów, aby zmniejszyć związany z nią ból i dyskomfort, a także zapobiec im w przyszłości.

Duże znaczenie ma odpowiednia technika mycia zębów oraz wybór pasty. Niektóre składniki wzmacniają bowiem szkliwo, czyniąc je bardziej odpornym na działanie czynników zewnętrznych.

Nadwrażliwość zębiny – jak się objawia i z czego wynika?

Nagły, silny, kłujący ból podczas jedzenia, picia labo szczotkowania zębów – tak objawia się nadwrażliwość. Najczęściej dolegliwości te pojawiają się pod wpływem zimna, podczas mycia zębów, nieco rzadziej na skutek kontaktu z ciepłymi, słodkimi i kwaśnymi pokarmami lub napojami.

Skąd bierze się nadwrażliwość?

Na pierwszym etapie dochodzi do odsłonięcia zębiny, czyli tkanek leżących pod szkliwem oraz cementem (w części szyjkowej i korzeniowej zęba). Na następnym etapie otwierają się ujścia kanalików zębinowych i właśnie to jest bezpośrednią przyczyną bólu.

Z punktu widzenia osoby obarczonej nadwrażliwością ważniejsza jest jednak wiedza na temat czynników, które przyczyniają się do tych procesów. Nadwrażliwość jest bowiem przypadłością, która w dużym stopniu wynika z naszych nawyków. Przede wszystkim sprzyjają jej choroby zębów (próchnica) i przyzębia (zwłaszcza paradontoza).

Ponadto szkodliwe są:

  • palenie papierosów,
  • wybielanie zębów mocnymi preparatami,
  • zła technika mycia zębów: mocne szczotkowanie (zwłaszcza szczoteczką z twardym włóknem) lub zbyt częste i długie mycie zębów,
  • częsty kontakt zębów z kwasami, co prowadzi do erozji szkliwa – kwasy mogą mieć pochodzenie wewnętrzne (u osób często wymiotujących, z chorobą refluksową) lub zewnętrzne (np. picie coli, soków cytrusowych i wina w dużych ilościach),
  • słabe wydzielanie śliny (możliwą przyczyną jest przyjmowanie niektórych leków),
  • zgrzytanie zębami lub zaciskanie zębów.(1,2)

Jak prawidłowo myć zęby, żeby nie narażać ich na nadwrażliwość?

Nadwrażliwość może dotknąć każdego, dlatego zawsze należy okazywać zębom delikatność. Jeżeli już dotyczy cię ta przypadłość, niezwłocznie podejmij działania, aby się z nią uporać. Pamiętaj, że nadwrażliwość zębów to sygnał, iż trzeba zmodyfikować pewne nawyki.

Przede wszystkim przeanalizuj sposób, w jaki myjesz zęby. Zabieg ten nie powinien bowiem wyglądać jak agresywne szorowanie ich powierzchni w przypadkowych kierunkach. Dentyści często zalecają mycie zębów metodą roll, inaczej „dziąsło-ząb”.

Jak robić to prawidłowo?

Wyobraź sobie, że szczoteczka to rodzaj miotełki. Służy bowiem nie tyle do ścierania, ile wymiatania zanieczyszczeń z powierzchni zębów. Dlatego zacznij mycie od przyłożenia jej do zębów pod kątem 45 stopni w stosunku do dziąsła (uchwyt powinien być ustawiony równolegle do linii zębów), a następnie wykonaj ruch rolowania szczoteczki w palcach, jednak tak, aby cały czas przylegała do powierzchni zębów. W ten sposób dokładnie wymiatasz resztki pokarmu. Tą metodą wyczyść dokładnie wszystkie zęby z obu stron.(3)

Czy twardość włókien szczoteczki ma znaczenie?

Oczywiście, że tak. Zwykle zalecane są szczoteczki o średniej twardości, jednak czasami lepiej przestawić się na miękkie i delikatne włókna. Zaleca się to zwłaszcza w przypadku problemów z dziąsłami, czyli krwawienia, stanu zapalnego, skłonności do podrażnień.

Szczoteczka SPLAT Sensitive Silver oczyszcza zęby, nie raniąc przy tym dziąseł, a dzięki jonom srebra ma dodatkowo działanie antybakteryjne. Dlatego, jeżeli twój dentysta zasugerował ci zmianę szczoteczki na miękką, warto ją wypróbować.

Standardowo zaleca się wymianę szczoteczki co 3 miesiące, jednak istotna jest obserwacja włókien. Jeżeli przed upływem 3 miesięcy są mocno zużyte, dobrze jest od razu wymienić szczoteczkę na nową. Szybkie odkształcanie się włókien może być też sygnałem, że szczotkowanie jest zbyt intensywne i trzeba popracować nad techniką.

Zabieg mycia zębów powinien trwać standardowo 2 minuty i należy przeprowadzać go 2–3 razy dziennie. Jeżeli w ciągu dnia, na przykład w pracy lub podróży, masz potrzebę oczyszczenia zębów i odświeżenia oddechu, wygodnym rozwiązaniem jest sięgnięcie po piankę SPLAT 2w1, która pomaga pozbyć się zanieczyszczeń i przywraca prawidłowe pH w jamie ustnej, co również ma istotne znaczenie w profilaktyce nadwrażliwości.

Odpowiednia pasta do nadwrażliwych zębów

Uśmiech to nasza najpiękniejsza ozdoba i każdy marzy o tym, aby zachwycał śnieżną bielą, dlatego tak wielką popularnością cieszą się pasty i preparaty wybielające. Intensywne wybielanie może jednak spowodować lub pogłębić nadwrażliwość. Dlatego powstała pasta SPLAT Professional Biocalcium, która bezpiecznie wybiela i jednocześnie odbudowuje szkliwo.

Tajemnica jej skuteczności tkwi przede wszystkim w dwóch składnikach, którymi są wapń Calcis (pozyskiwany ze skorupek jaj) oraz hydroksyapatyt, który jest materiałem budulcowym zębów. Pasta zmniejsza nadwrażliwość zębów już po kilku dniach, a jej systematyczne stosowanie wspomaga odbudowę szkliwa, aby zęby były mocne, odporne na drażniące czynniki i przy okazji lśniły bielą. Działanie pasty dobrze jest wzmocnić płukanką z tej samej linii.

Dobrą alternatywą jest również pasta SPLAT Special Sensitive, która remineralizuje szkliwo, stopniowo ograniczając nadwrażliwość. To dobry wybór także dla osób, borykających się z krwawieniem dziąseł, gdyż olejki eteryczne z rumianku niebieskiego i hiszpańskiej cytryny pomagają je ograniczyć.

Warto też zwrócić uwagę na linię SPLAT INNOVA o starannie skomponowanym, terapeutycznym składzie, stworzonym specjalnie z myślą o zębach wrażliwych. Dzięki pokryciu ich powierzchni nanomateriałem, ból spowodowany nadwrażliwością zostaje wyeliminowany, dlatego bez obaw można sięgać po zimne napoje albo słodkie desery. Zawiesina do płukania jamy ustnej INNOVA Płynne Szkliwo działa już po pierwszym użyciu!

Oczywiście pamiętaj, że oprócz stosowania prawidłowej techniki mycia zębów ważna jest eliminacja czynników, które mogą powodować dolegliwości. Jeśli więc na przykład borykasz się z refluksem, nie zaniedbuj leczenia choroby, jeżeli pijesz dużo coli i soków cytrusowych, zastąp je wodą albo ziołowymi herbatkami.

Oczywiście zawsze wskazane jest porzucenie nałogu tytoniowego, który niszczy naturalną biel zębów i źle wpływa na dziąsła. Twoje zęby mogą być jednocześnie białe i mocne, jeśli tylko potraktujesz je z należną im łagodnością.

Piśmiennictwo:

  1. Zielińska-Zborowska J. i wsp., Etiologia i diagnostyka nadwrażliwości zębiny – przegląd piśmiennictwa, „Dental Forum” /1/2014/XLII, 83–86.
  2. Gotter A., Why Are My Teeth So Sensitive?, Link Data dostępu: 29.10.2019.
  3. Tomaszewska I.M., Higiena jamy ustnej dorosłych pacjentów, Link Data dostępu: 29.10.2019.

 

Sylwia Drobik

Komentarze

Popularne posty