RUSZAJĄCY SIĘ MLECZNY ZĄB

Zdrowe i białe zęby nie tylko pomagają nam czarować perlistym uśmiechem. Zęby służą przede wszystkim gryzieniu i przeżuwaniu pokarmu i aby mogły spełniać tę ważną funkcję, muszą być stabilne. Ruszający się ząb lub zęby to na pewno niepokojący objaw, jednak wczesne zgłoszenie się do stomatologa może pomóc go naprawić. Jakie są możliwe przyczyny rozchwiania zębów?

Ruszający się ząb mleczny u dziecka

Jeżeli twoje dziecko poskarży ci się, że jego ząb mleczny się rusza, najprawdopodobniej powodem jest wymiana uzębienia na stałe, co jest zupełnie normalnym procesem. Przebiega on w dwóch etapach, między 6. a 8. rokiem życia, kiedy wypadają mleczne jedynki i dwójki, a następnie między 9. a 12. rokiem życia, gdy dochodzi do wymiany reszty uzębienia.(1)

Stany nagłe, czyli gdy ząb rusza się po urazie

Upadek, uderzenie, uraz w trakcie uprawiania sportu to przykładowe sytuacje, w których trakcie może ucierpieć ząb lub nawet kilka zębów. Jeżeli przytrafiło ci się coś podobnego i wyczujesz, że twój ząb się rusza, jedź na pogotowie, bo dentysta potrzebny jest natychmiast.

Nawet wybity ząb może bowiem dostać „drugie życie” po zabiegu replantacji, pod warunkiem, że będzie on przeprowadzony odpowiednio szybko. Jeżeli doszło do utraty zęba, dobrze jest trzymać go w ślinie lub umieścić w świeżym, zimnym mleku lub soli fizjologicznej oraz szybko udać się do dentysty.(2)

Jakie są inne przyczyny ruszania się zębów?

Często występującym objawem jest ruszający się ząb po leczeniu kanałowym, wówczas stomatolog powinien odpowiednio go wzmocnić. Ponadto powszechną przyczyną ruszania się zębów jest paradontoza, czyli przewlekłe zapalenie przyzębia (tkanek stanowiących oparcie dla zęba).

Pierwszymi objawami choroby są zaczerwienienie, obrzęk i krwawienie dziąseł. Jeżeli na tym etapie nie zostanie podjęte leczenie, wówczas następstwem jest zanik kości, na których umocowane są zęby. Wtedy zęby zaczynają się delikatnie ruszać, co może być wyczuwalne podczas jedzenia, szczotkowania albo naciskania na nie językiem.

Istotnym objawem paradontozy jest także odsłanianie się korzeni zębów.(3) To zaś może skutkować nadwrażliwością na czynniki zewnętrzne: dotyk, zimno, gorąco, słodki czy kwaśny smak. Paradontoza u niektórych osób prowadzi do utraty zębów, jest jednak chorobą, której można zapobiegać poprzez staranną higienę jamy ustnej.

Jak zahamować paradontozę?

Aby zredukować ryzyko paradontozy, wystarczy przestrzegać podstawowych zaleceń związanych z higieną jamy ustnej. To odkładająca się na zębach płytka oraz kamień są bowiem przyczyną chorób przyzębia. Aby je usunąć, często potrzebny jest dentysta i nie warto zwlekać z wizytą, bo płytka nazębna jest siedliskiem chorobotwórczych bakterii.

Na bieżąco w warunkach domowych z osadami nazębnymi można walczyć przy pomocy profesjonalnych produktów do higieny jamy ustnej, które powinny:

  • redukować rozrost płytki nazębnej,
  • hamować odkładanie się kamienia,
  • działać antybakteryjnie,
  • zmniejszać stan zapalny dziąseł.(4)

Wiele substancji pochodzenia naturalnego wykazuje podobne działanie, dlatego warto sięgnąć po produkty, które kryją je w składzie.

Zacznijmy od pasty. W walce z płytką nazębną może pomóc pasta SPLAT Professional Ultracomplex z hydroksyapatytem wzmacniającym szkliwo, a także enzymami papai i składnikiem Polydon, które rozbijają płytkę nazębną, przez co zapewniają staranne oczyszczenie powierzchni zębów. Kryjące się w paście jony cynku działają natomiast przeciwzapalnie, co korzystnie odbija się na stanie dziąseł. Dzięki Sp. White System używanie pasty ma dodatkowy „skutek uboczny” w postaci rozjaśnienia barwy zębów.

Alternatywą jest pasta SPLAT Special Black Lotus. To czarna pasta z aktywnym węglem bambusowym o silnym działaniu wybielającym, która dodatkowo zawiera ekstrakt z lotosu o działaniu ochronnym wobec szkodliwych bakterii oraz odświeżającym oddech. Ekstrakt z orchidei otacza natomiast troską dziąsła, czyniąc je bardziej odpornymi na podrażnienia i stany zapalne.

Kolejną propozycją jest pasta SPLAT Professional Medical Herbs, którą warto używać z płukanką z tej samej linii. Produkty kryją w składzie ekstrakty z szałwii, rumianku, głogu, rokitnika o wielokierunkowym działaniu: antybakteryjnym, przeciwzapalnym, odświeżającym, antyoksydacyjnym. Dodatkowo enzym papaina redukuje płytkę bakteryjną i rozjaśnia szkliwo.

Wielu specjalistów podkreśla także istotną rolę czyszczenia przestrzeni zębowych w zapobieganiu paradontozie. W tym celu warto sięgnąć po nitkę SPLAT, na przykład Superslim Silver, która pomoże oczyścić nawet bardzo ciasne zakamarki. Srebro ma silne działanie antybakteryjne, dlatego zapobiega namnażaniu się niechcianych drobnoustrojów.

O zęby warto dbać zawsze, nawet gdy są białe, zdrowe i mocne. Jakiekolwiek problemy w jamie ustnej wymagają natomiast jak najszybszej interwencji i korekty ewentualnych błędów higienicznych. To pomoże cieszyć się dłużej zdrowym uśmiechem, który jest naszą najcenniejszą ozdobą.

 

Piśmiennictwo:

  1. Bereziewicz W. Wypadanie zębów mlecznych. Link Data dostępu: 25.10.2019.
  2. Pazera R., Szczepańska J. Resorpcja jako powikłanie pourazowe – diagnostyka, leczenie. Nowa Stomatol 2016; 21(2): 135-146.
  3. Powstrzymać paradontozę. Link Data dostępu: 25.10.2019.
  4. Mała stomatologia w aptece – problem paradontozy. Link Aptekarz Polski 2013, nr 84/62 online.

 

Sylwia Drobik

 

Komentarze

Popularne posty