GUMY DO ŻUCIA

Chociaż guma do żucia wydaje się być wynalazkiem XX wieku, już od tysięcy lat żuje się ją w różnych formach. Dawniej była to żywica drzew, dziś żujemy nowoczesne gumy w różnych kolorach i smakach. Celem jest zwykle odświeżenie oddechu lub rozluźnienie się, jednak istnieje opinia, że nawyk ten może mieć pozytywny wpływ na stan zębów i jamy ustnej.

Ile jest prawdy w tym przekonaniu? Kiedy żucie gumy może mieć działanie odwrotne i zamiast pomagać – szkodzi zębom? Poznaj kilka informacji na ten temat.

Czy gumy do żucia pełnią pozytywną rolę?

Po gumę bez cukru sięgamy zwykle w sytuacji, gdy chcemy na szybko odświeżyć oddech. Oczywiście idealne byłoby mycie zębów po każdym posiłku, aby przyklejone do nich resztki jedzenia nie były pożywką dla bakterii, które przyczyniają się do psucia zębów i powstawania nieświeżego oddechu.

Jednak nie zawsze jest taka możliwość, na przykład w pracy lub w trakcie podróży. Wówczas guma może wydawać się odpowiednim ratunkiem, gdyż żucie zwiększa produkcję śliny, która ma działanie odkażające, pomaga wypłukać resztki jedzenia oraz zapobiega spadkowi pH.

Błędne jest jednak myślenie, że żucia gumy może zastąpić pastę i szczoteczkę, gdyż w nadmiarze niestety jest szkodliwa, o czym wielu z nas nie zdaje sobie sprawy.

Kiedy skład gumy do żucia bardziej szkodzi, niż pomaga zębom?

Chociaż gumy miętowe odświeżają oddech, czasami szkodzą i to nie tylko zębom. Przede wszystkim zawsze należy sprawdzać, czy wybrana przez nas guma nie zawiera cukru, który dla zębów i dla zdrowia ogólnego jest mocno szkodliwy. „Zdrowe” gumy do żucia, reklamowane jako przyjazne dla zębów, są zwykle wzbogacane słodzikami, jednak tutaj też tkwi pułapka związana z aspartamem, który jest związkiem bardzo kontrowersyjnym.

Jego przeciwnicy twierdzą, że może mieć działanie neurotoksyczne (szkodliwe dla układu nerwowego), sprzyjające tyciu, może powodować zawroty i bóle głowy, a nawet depresję czy nowotwory. Wiele z tych podejrzeń wymaga jeszcze potwierdzenia, jednak dla bezpieczeństwa guma do żucia bez aspartamu wydaje się lepszym wyborem, a ponadto warto zachować umiar w spożywaniu innych produktów, zawierających ten słodzik – znajduje się on w niektórych cukierkach dietetycznych, napojach gazowanych, sokach, lodach, jogurtach. (2)

Częste żucie gumy powoduje również rozrost mięśnia żwacza, który odpowiada za poruszanie żuchwą, a to może spowodować problemy ortodontyczne. (1)

Kolejny problem polega na tym, że wiele osób zaczyna nawykowo żuć gumę już w dzieciństwie i traktuje ją jako jeden ze sposobów oczyszczenia zębów po posiłku. Tymczasem trzeba pamiętać, że guma nigdy nie zastąpi szczotkowania, a dzieciństwo jest idealnym okresem, żeby wpoić dziecku zdrowe nawyki, więc zamiast kupować mu gumy, należy je zachęcić do klasycznego mycia ząbków.

Guma bez cukru – czym można ją zastąpić?

Aby nie dotknęły nas przykre skutki częstego żucia gumy, lepiej ograniczyć się do okazjonalnego sięgania po nią oraz unikać żucia dłużej niż 15–20 minut. Trzeba też pamiętać, że istnieją nowoczesne alternatywy dla gum, które również zadbają o świeży oddech, oczyszczą zęby z resztek jedzenia, wzmocnią szkliwo i dziąsła, a przy tym nie przyprawią o ból głowy ani nie nadwyrężą żuchwy.

Doskonałym przykładem są pianki SPLAT 2w1, które łączą w sobie właściwości pasty do zębów i płynu do płukania ust, skutecznie i w przyjemny sposób czyszczą zęby i odświeżaja oddech. Pianka jest wygodna w użyciu podczas podróży albo w każdej innej sytuacji, gdy umycie zębów szczoteczką nie jest możliwe.

Forma pianki sprawia, że jej użycie oczyszcza zęby, normalizuje pH w jamie ustnej, chroni zęby przed ubytkami, kamieniem oraz dba o świeży oddech. SPLAT oferuje pianki 2w1 dla dorosłych w kilku smakach, oraz  piankę SPLAT Magic Foam 2w1 z wapniem, przeznaczoną dla dzieci, zwłaszcza tych, u których występują przeciwwskazania do używania fluoru.

Oprócz tego warto zwrócić uwagę na klasyczne płukanki, które troszczą się o zęby i dziąsła, na przykład SPLAT Biocalcium, ułatwiająca eliminację nadwrażliwości zębów i chroniąca przed powstaniem płytki nazębnej.

Czy żucie gumy jest zdrowe dla zębów? Ze względu na potencjalną szkodliwość częstego i długotrwałego żucia warto wypróbować produkty o szerszym działaniu pielęgnującym jamę ustną oraz te bardziej dyskretne. To ważne szczególnie ze względu na sytuacje towarzyskie, gdyż nawyk żucia gumy w nie uchodzi za zbyt elegancki.

 

Piśmiennictwo:

  1. West H., Chewing Gum: Good or Bad? Link, data dostępu: 24.07.2019.
  2. Butler N., The Truth About Aspartame Side Effects. Link, data dostępu: 24.07.2019.

 

 

Sylwia Drobik

 

 

Komentarze

Popularne posty