HALITOZA

Nieprzyjemny zapach z ust (halitoza) to istotny problem, który może bardzo negatywnie odbić się na kontaktach społecznych. Czy halitoza zawsze wynika z niewłaściwej higieny jamy ustnej? Nie, może dotyczyć nawet osób, które nadzwyczaj starannie o nią dbają i cieszą się zdrowym uzębieniem. Jakie więc są inne potencjalne przyczyny halitozy i jak przywrócić świeży oddech? Oto kilka informacji na ten temat.

Czym jest halitoza i jakie są jej przyczyny?

Prawdopodobnie każdy z nas od czasu do czasu ma nieświeży oddech. Może się tak zdarzyć na przykład rano (w nocy wydzielanie śliny jest zahamowane), po napiciu się alkoholu albo intensywnie przyprawionym posiłku. Wówczas jednak problem jest tymczasowy.

Jeśli natomiast nieświeży zapach z ust utrzymuje się przez dłuższy czas, nawet pomimo starannej higieny, wówczas mówimy o halitozie. Jej przyczyny mogą być różne, jednak najczęściej są nimi nieprawidłowości w obrębie jamy ustnej, takie jak próchnica zębów albo płytka bakteryjna.

Znacznie mniejszy odsetek przypadków halitozy ma źródło w innych problemach zdrowotnych, takich jak:

  • choroby gardła, nosa i ucha,
  • choroby dróg oddechowych (np. zapalenie oskrzeli),
  • słabe wydzielanie śliny, które może być skutkiem ubocznym przyjmowania leków,
  • zmiany w przewodzie pokarmowym (np. zaleganie pokarmu w uchyłku przełyku, choroba refluksowa przełyku),
  • zaburzenia przemiany materii, np. związane z cukrzycą.(1,2)

Czasami przykry zapach z ust może doskwierać osobom, które poszczą oraz palą papierosy.(1,3)

Jak zlikwidować nieprzyjemny zapach z ust?

Świadomość brzydkiego zapachu z ust może prowadzić do kompleksów i negatywnie odbijać się na kontaktach społecznych, na szczęście są na to sposoby.

Jeśli nieświeży oddech nawet po umyciu zębów to przypadłość która notorycznie się powtarza, wówczas trzeba skonsultować go z lekarzem, aby sprawdzić, czy przyczyna nie tkwi w chorobie. Jeżeli tak, dopiero uporanie się ze schorzeniem powinno przynieść pożądany efekt.

Ponadto koniecznie trzeba umówić się na wizytę do stomatologa, jeżeli nieprzyjemnemu oddechowi towarzyszą krwawienie i nadwrażliwość dziąseł, ból lub/i  chwianie się zębów albo problemy z protezą zębową. Problemy w obrębie jamy ustnej mogą mieć poważne konsekwencje ogólnoustrojowej, dlatego trzeba jak najszybciej podjąć leczenie. (3,4)

W międzyczasie warto wspomagać się odświeżającymi pastylkami do ssania albo miętowymi gumami do żucia bez cukru, jednak trzeba pamiętać, że środki te tylko maskują problem. Nowoczesnym sposobem na szybkie odświeżenie i oczyszczenie jamy ustnej, bez konieczności używania pasty i wody, jest Pianka czyszcząco-odświeżająca 2w1 SPLAT z aloesem i drzewem herbacianym, którą rozsądnie jest mieć w pogotowiu przy sobie, aby czuć się pewniej w sytuacjach towarzyskich. (1)

Skuteczna ochrona przed nieprzyjemnym zapachem z ust, bez względu na to, czy ma podłoże chorobowe, czy nie, powinna obejmować także:

  • delikatne mycie zębów co najmniej 2 razy dziennie,
  • delikatne oczyszczanie języka po każdym myciu zębów (najlepiej specjalnym czyścikiem),
  • oczyszczanie przestrzeni międzyzębowej nitką dentystyczną,
  • dbanie o higienę protezy zębowej i zdejmowanie jej na noc,
  • ograniczenie spożycia słodzonych napojów i pokarmów (w celu zmniejszenia ryzyka próchnicy),
  • unikanie ostrych przypraw, cebuli, czosnku i innych artykułów spożywczych, które pozostawiają nieświeży oddech,
  • rzucenie palenia papierosów(1,3)

Czy wybór pasty do zębów może mieć znaczenie w walce z nieświeżym oddechem?

Choć najważniejszą rolę odgrywa regularne oczyszczanie zębów, przestrzeni między zębami oraz języka, na rynku dostępne są specjalistyczne pasty do zębów, które zawierają składniki pomocne w utrzymaniu świeżego oddechu. Przykładem jest SPLAT Professional Maximum z jonami cynku i tymolu, hamującymi rozwój bakterii w jamie ustnej, których nadmiar sprzyja nieprzyjemnemu oddechowi.

Inną propozycją jest SPLAT Special Silver z jonami srebra o szerokim działaniu antybakteryjnym i antywirusowym. Pasta ma silne działanie odświeżające, przywraca właściwe pH w jamie ustnej, działa przeciwzapalnie i przeciwpróchniczo.

Problemu halitozy nie powinno się natomiast ignorować, bo stanowi duże utrudnienie w życiu codziennymi, tymczasem istnieje wiele sposobów, aby się z nim uporać.

 

Piśmiennictwo:

  1. Kępa-Prokopienko J., Iwanicka-Grzegorek E., Michalik J. Halitosis – etiologia, klasyfikacja i epidemiologia na podstawie piśmiennictwa. Borgis – Nowa Stomatologia 1/2005, s. 41-44
  2. Przybylska-Feluś M. Przykry zapach z ust – hialitoza. Link Data dostępu: 24.06.2019
  3. Bad breath. Link Data dostępu: 24.06.2019
  4. The Connection Between Oral Health and Systemic Diseases. Link Data dostępu: 26.06.2019

 

 

Sylwia Drobik

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze

Popularne posty