PARADONTOZA
Co to jest paradontoza? To przewlekłe zapalenie przyzębia, wywołane przez namnażające się w jamie ustnej bakterie. Choroba ta rozwija się latami, a jeżeli zostanie zignorowana, może mieć bardzo poważne następstwa, w tym powodować utratę zębów. Aby nie musieć martwić się, jak walczyć z paradontozą, lepiej powstrzymać ją, kiedy tylko pojawią się pierwsze niepokojące sygnały.
Paradontoza – przyczyny i objawy
Paradontoza jest problemem bardzo rozpowszechnionym i powstaje w wyniku długotrwałego stanu zapalnego w jamie ustnej. Czynników, które jej sprzyjają, jest wiele. Początki choroby zwykle związane są z obecnością kamienia nazębnego, dlatego na pewno sprzyja jej niedostateczna higiena.
Trzeba pamiętać, że osady i kamień nazębny to stan patologiczny i należy podejść do oczyszczania poważnie. Oprócz tego w grę mogą wchodzić infekcje bakteryjne, predyspozycje genetyczne, niektóre choroby przewlekłe (cukrzyca, osteoporoza), większe prawdopodobieństwo paradontozy dotyczy też palaczy tytoniu.
Trzeba pamiętać, że sama paradontoza również może być początkiem kolejnych problemów ze zdrowiem. Badania naukowe wiążą ją z reumatoidalnym zapaleniem stawów, miażdżycą, otyłością czy chorobami układu krążenia. Jeśli dotyczy kobiet ciężarnych, może przyczynić się do przedwczesnego porodu i niskiej masy urodzeniowej dziecka.(1, 2,3)
Jakie więc są pierwsze objawy paradontozy, które powinny skłonić do pójścia do stomatologa? Bardzo ewidentnym sygnałem jest krwawienie dziąseł, które mogą być też opuchnięte, bolesne i zaczerwienione. Objawom tym może towarzyszyć nieświeży zapach z ust. Kiedy choroba jest zaawansowana, dochodzi do zaniku kości, na których umocowane są zęby. Wówczas zęby zaczynają się ruszać, a ich korzenie są odsłonięte. (1, 2)
Paradontoza – leczenie czy zapobieganie?
Podejrzenie paradontozy powinno skłonić do wizyty u periodontologa, czyli specjalisty od chorób przyzębia. Najlepiej zrobić to jak najszybciej, gdyż zaawansowane zapalenie przyzębia kończy się utratą zębów, a opanowanie sytuacji może być trudne i czasami rozwiązaniem jest tylko chirurgiczne leczenie paradontozy. Jeżeli jednak choroba będzie wykryta na wczesnym stadium, wówczas można zahamować jej postęp i uratować piękny uśmiech. Jak leczyć paradontozę na wczesnym etapie i zapobiegać jej rozwojowi? Pamiętaj o:
- regularnych wizytach u dentysty, aby mógł na bieżąco oceniać stan zębów i dziąseł oraz usunąć ewentualny kamień,
- starannej higienie jamy ustnej – dokładnym myciu i nitkowaniu zębów oraz używaniu płynów,
- rzuceniu palenia (jeżeli dotyczy Cię ten nałóg),
- zdrowym odżywianiu się i unikaniu silnego, długo trwałego stresu – to wpłynie korzystnie na system immunologiczny, który będzie mógł lepiej bronić się przed groźnymi bakteriami. (4)
Jak zapobiegać paradontozie poprzez higienę jamy ustnej?
Ze względu na powszechność występowania paradontozy każdy powinien zawczasu zadbać o jamę ustną, aby zapobiec narastaniu płytki nazębnej, kamienia oraz namnażaniu się bakterii. Na szczęście w obecnych czasach na wyciągnięcie ręki dostępne są profesjonalne produkty, które pomagają rozwiązać już istniejące problemy w jamie ustnej oraz zapobiec kolejnym.
Zacznij od wyboru dobrej pasty do zębów, takiej jak SPLAT Professional Medical Herbs, która jest zalecana w celu profilaktyki chorób dziąseł. Działa przeciwzapalnie i zmniejsza krwawienie, a także zapobiega namnażaniu się szkodliwych bakterii w jamie ustnej. Wszystko to jest możliwe dzięki działaniu naturalnych składników, bo głównymi komponentami pasty są szałwia, rumianek i głóg. Inną ciekawą propozycją jest SPLAT Special Chili, która bezpiecznie wybiela szkliwo, dba o dziąsła i zapobiega rozwojowi chorób zakaźnych w jamie ustnej. Dodatkowo ekstrakt z pietruszki łagodzi przykry zapach z ust.
Elementem profilaktyki paradontozy powinno być też czyszczenie przestrzeni zębowych, najlepiej cienką nicią, która pomoże pozbyć się resztek jedzenia z wszelkich zakamarków. Dobrym przykładem jest nić SPLAT Dental Floss Silver Fibres z włóknami zawierającymi jony srebra o działaniu bakteriobójczym. Zabieg mycia i nitkowania zębów dobrze jest zakończyć przepłukaniem ich wysokiej jakości płynem, np. SPLAT Healthy Gums, który zapobiega krwawieniu dziąseł.
Są także sytuacje, kiedy klasyczny zabieg czyszczenia zębów jest utrudniony, na przykład w podróży lub pracy. Wówczas idealnym rozwiązaniem jest pianka SPLAT 2w1. Sposób jej użycia przypomina płukanie płynem, jednak pianka kryje w sobie również właściwości pasty do zębów: czyści i wygładza szkliwo, zapobiega rozwojowi płytki nazębnej, chroni dziąsła i odświeża oddech. Ma poręczne opakowanie, dzięki czemu można mieć ją zawsze przy sobie – w pracy, w szkole, w podróży..
Choć za rozwój paradontozy odpowiadają różne czynniki, stosując się do wskazówek związanych z higieną i stylem życia, można znacznie zmniejszyć jej ryzyko. Pamiętaj, że zdrowe zęby i dziąsła to nie tylko kwestia wyglądu, ale też lepszego zdrowia ogólnego.
Piśmiennictwo:
- Kwiatkowski S., Dziennik Polski, Link, data dostępu: 24.07.2019.
- Powstrzymać paradontozę, Link, data dostępu: 24.07.2019.
- Silk H. Oral Health During Pregnancy. Link Data dostępu: 19.08.2019
- Smith Y., Prevention of Periodontitis Link, data dostępu: 24.07.2019.
Sylwia Drobik
Komentarze
Prześlij komentarz