CHOROBY BAKTERYJNE JAMY USTNEJ

Czy wiesz, że choroby jamy ustnej mogą spowodować poważne powikłania zdrowotne? O tym, że „od ust się zaczyna”, wiedzieli już lekarze w Asyrii, Babilonie, Egipcie i Grecji.(1) Dlatego staranna higiena, dbanie nie tylko o zęby, ale i o dziąsła i czystość języka, oraz regularne wizyty u dentysty to nie tylko kwestia urody, ale tez zdrowia  – bo skorzysta z tego  cały organizm. Poznaj kilka informacji na temat flory bakteryjnej w jamie ustnej, konsekwencji jej zaburzeń oraz sposobów, aby im  zapobiec.

Bakterie w jamie ustnej – jak kształtuje się flora bakteryjna i jakie czynniki mają na nią wpływ?

To normalne, że w naszym organizmie znajdują się bakterie, a naturalna mikrobiota stanowi rodzaj tarczy ochronnej przed atakującymi nas groźnymi drobnoustrojami. Jakie kolonie bakterii występują w jamie ustnej? Jest ich całe mnóstwo, a naukowcy dowiedli, że w grę wchodzi nawet 700 gatunków.(2)

Już w wieku niemowlęcym jamę ustną zaczynają zasiedlać tak zwane „gatunki pionierskie”, czyli Streptococcus salivarius, S. mitis, S. oralis, a w ciągu kolejnych miesięcy i lat „rodzina” ta się powiększa. We wczesnej dorosłości flora bakteryjna osiąga stabilność, jednak trzeba pamiętać, że niektóre czynniki mogą ją zaburzać. Są nimi: dieta, zabiegi higieniczne, wydzielanie śliny, ubytki próchnicowe, wypełnienia, używanie aparatu ortodontycznego, utrata zębów.(1,3)

Dopóki bakterie jamy ustnej pozostają w równowadze, nie czynią szkody. Problemy zaczynają się, gdy mają miejsce zaburzenia flory bakteryjnej, których konsekwencją mogą być nie tylko próchnica (za jej rozwój odpowiadają przede wszystkim bakterie Streptococcus mutans) i problemy z dziąsłami, ale także „schorzenia odogniskowe”. Na przykład gronkowce i paciorkowce mogą spowodować chorobę wsierdzia.

Innymi możliwymi powikłaniami są choroby nerek, wątroby, problemy dermatologiczne, bóle głowy, reumatoidalne zapalenie stawów, zapalenie płuc, a nawet sepsa. Lista ta jest jednak o wiele dłuższa. Już sam nieprzyjemny zapach z ust negatywnie wpływa na poczucie pewności siebie i relacje społeczne.(1,3,4)

Zmiany w jamie ustnej – jak zapobiec zaburzeniom flory?

Podstawą dbania o jamę ustną i zapobiegania związanym z nią problemom zdrowotnym jest systematyczna i prawidłowa higiena. Mowa nie tylko o zabiegach przeprowadzanych w domu: myciu, nitkowaniu, płukaniu, ale też regularnych wizytach u stomatologa, który wyleczy ewentualne ubytki i przeprowadzi dokładne czyszczenie zębów z płytki nazębnej i kamienia (jeżeli pomimo mycia zdołała zgromadzić się na zębach). Staranna higiena pomoże też ograniczyć takie problemy, jak nieświeży oddech, osad między zębami, krwawienie dziąseł.

Czy wybór pasty ma znaczenie?

Na rynku dostępne są propozycje ukierunkowane specjalnie na pozbycie się z jamy ustnej nadmiaru szkodliwych bakterii. Przykładem jest innowacyjna, naturalna pasta SPLAT Special Silver o działaniu antywirusowym i antybakteryjnym. Zaletą tej pasty jest obecność w jej składzie srebra w aktywnej formie, które radzi sobie z przerostem bakterii, dbając o stan szkliwa i świeżość oddechu.

Alternatywą jest pasta SPLAT Special Gold, pomagająca zapobiegać kamieniowi nazębnemu, próchnicy zębów oraz kłopotom z dziąsłami. Naturalne substancje antybakteryjne znajdują się też w paście SPLAT White Plus, która daje efekt białych zębów bez szkody dla ich delikatnego szkliwa.

Po oczyszczaniu zębów warto uzupełnić zabieg płukanką SPLAT Medical Herbs, która dzięki mocy ziół kompleksowo dba o stan jamy ustnej. W podróży albo w ciągu dnia, gdy brakuje okazji do umycia zębów, doskonale sprawdzi się natomiast innowacyjna pianka SPLAT 2w1.

Trzeba również pamiętać, że bakterie i grzyby mogą namnażać się na szczoteczkach, gdyż wilgotne podłoże bardzo temu sprzyja. Rozwiązaniem jest używanie szczoteczek SPLAT z jonami srebra, które eliminując bakterie, umożliwiają zadbanie o higienę  jamy ustnej jeszcze bardziej efektywnie.

Oczywiście oprócz tego trzeba zwrócić uwagę na dietę. Unikanie produktów bogatych w cukier to podstawa. Badania naukowe sugerują także, że niektóre produkty mają bardzo pozytywny wpływ na zdrowie zębów. Są nimi na przykład zielona herbata oraz twarde i chrupiące warzywa i owoce (jabłka, marchewki, ogórki), które wspomagają oczyszczanie zębów.(5)

Zdrowa, dobrze zbilansowana dieta dostarcza zębom oraz dziąsłom składniki odżywcze, których potrzebują do zachowania zdrowia i odporności na działanie szkodliwych czynników.

 

Piśmiennictwo

  1. Niedzielska I., Wziątek-Kuczmik D., Wpływ zębopochodnych ognisk infekcji na choroby innych narządów – przegląd piśmiennictwa, Chirurgia Polska 2007, 9, 2, 92–96.
  2. Robert J., Palmer Jr., Composition and development of oral bacterial communities, „Link
  3. Chałas R. i wsp., Płytka bakteryjna jako biofilm – zagrożenia w jamie ustnej oraz sposoby zapobiegania, Postepy Hig Med Dosw (online), 2015; 69: 1140-1148.
  4. Choroba odogniskowa – vademecum, Link, Data dostępu: 9.07.2019.
  5. Winters C., Chew on This: 8 Foods for Healthy Teeth, Link Data dostępu: 9.07.2019.

 

 

Sylwia Drobik

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze

Popularne posty