NIEŚWIEŻY ODDECH
Nieprzyjemny zapach z ust, określany też jako halitoza, to przykra przypadłość, która może bardzo negatywnie odbić się na kontaktach towarzyskich. Przyczyny przykrego zapachu z ust mogą być różne. Czasami winna jest choroba, a czasami błędy w pielęgnacji jamy ustnej, które na szczęście można naprawić i tym samym odzyskać pewność siebie. Jaką pastę wybrać, aby efekt świeżości utrzymywał się przez długi czas? Oto podpowiedzi.
Nieświeży oddech – przyczyny
Niektóre produkty żywnościowe, choroby czy nawyki – brzydki oddech ma różne powody. Aby więc skutecznie z nim walczyć, należy zdać sobie z nich sprawę i podjąć kroki w celu zlikwidowania problemu. Na liście czynników, które zwykle wiążą się z nieświeżym oddechem, znajdują się:
- jedzenie, na przykład czosnek, cebula, ryby, mocno przyprawione dania, również dieta o wysokiej zawartości białka i niskiej podaży węglowodanów,
- palenie papierosów,
- alkohol, kawa,
- kserostomia, czyli suchość w jamie ustnej, spowodowana zaburzeniami funkcji gruczołów ślinowych,
- niektóre leki, np. leki antyhistaminowe, nasenne, antydepresyjne, diuretyczne, czasami nawet suplementy witaminowe,
- niewystarczające higiena jamy ustnej (pomijanie mycia i nitkowania zębów, zaniedbywanie czyszczenia języka), obecność płytki nazębnej,
- infekcje w obrębie jamy ustnej,
- infekcje i chroniczne stany zapalne górnych dróg oddechowych,
- niektóre choroby, w tym zaburzenia metaboliczne, refluks żołądkowo-przełykowy. (1, 2)
Jeśli pomimo starannej higieny i braku wyraźnych przyczyn brzydki oddech się utrzymuje, dobrze jest skonsultować się z lekarzem. Podstawą jest jednak codzienna dbałość o jamę ustną – zęby, przestrzenie międzyzębowe i dziąsła. Wybór profesjonalnych produktów do pielęgnacji ułatwi natomiast to zadanie.
Naturalna pasta do zębów zwalczająca nieświeży oddech – którą wybrać?
Znając czynniki ryzyka halitozy, wiesz już, że pasta do zębów powinna nie tylko zawierać w składzie dodatki smakowe, które odświeżają oddech (na przykład miętę, jałowiec), ale także zwalczać bakterie w jamie ustnej, zapobiegać narastaniu płytki nazębnej oraz dbać o dziąsła tak, aby zapobiec stanom zapalnym.
Jakich więc składników szukać w preparacie? Na przykład pasta SPLAT Special Blackwood zawiera węgiel drzewny, który pochłania nieprzyjemne zapachy (i przy okazji niweluje przebarwienia), a także ekstrakt z jałowca, który nadaje jej charakterystyczny smak i przy okazji troszczy się o dziąsła.
Skład pasty do zębów SPLAT Professional Maximum Super Fresh jest natomiast wzbogacony o jony cynku i tymol – duet ten redukuje rozwój chorobotwórczych bakterii, powodujących nieświeży zapach z ust. Dodatkowo opatentowany system LUCTATOLÒ likwiduje bakterie próchnicotwórcze.
Co na nieświeży oddech? Czy dobra pasta wystarczy?
Zapach z ust pozostanie świeży przez długi czas, jeśli tylko zadbasz o jamę ustną kompleksowo. Oprócz szczotkowania zębów ważne jest też nitkowanie. W tym celu warto sięgnąć po pęczniejącą w przestrzeni zębowej nić dentystyczną SPLAT z kardamonem – przyprawa ta, oprócz tego, że ma niepowtarzalny aromat, działa przeciwzapalnie i antyseptycznie. Codzienny zabieg czyszczenia zębów warto zakończyć płukaniem, na przykład płynem SPLAT Herbal Complex, który dzięki mocy naturalnych składników kompleksowo dba o jamę ustną.
Jakie sposoby na nieświeży oddech sprawdzają się w sytuacjach awaryjnych, na przykład w pracy albo w trakcie podróży? Na pewno zawsze warto mieć pod ręką piankę SPLAT 2W1 , która łączy właściwości pasty do zębów i płynu do płukania jamy ustnej.
Łatwość użycia sprawia, że można z niej skorzystać w wolnej chwili, na przykład po posiłku albo przed spotkaniem. Jest niewątpliwie bardziej dyskretna niż guma do żucia, skutecznie oczyszcza zęby i chroni je przed szkodliwymi czynnikami oraz zapewnia świeży oddech.
Ponadto, aby przykry zapach z ust już nigdy nie był Twoim problemem, unikaj papierosów, alkoholu, zwracaj uwagę na to, czy posiłki, które spożywasz, nie zawierają „problematycznych” składników oraz pij dużo wody, która wpływa pozytywnie nie tylko na oddech, ale i na stan całego organizmu.
Piśmiennictwo:
- Bad breath. Link, data dostępu: 30.07.2019.
- Fookes C., Bad Breath Be Gone: Steps To Improve Your Halitosis. Link, data dostępu: 30.07.2019.
Sylwia Drobik
Komentarze
Prześlij komentarz