WYBIELANIE ZĘBÓW W DOMU CZY W GABINECIE?

Trudno byłoby znaleźć osobę, która nie pragnie mieć olśniewającego uśmiechu. Zażółcenia i przebarwienia szkliwa są częstym powodem kompleksów, które przekładają się negatywnie na kontakty społeczne, skłaniają do unikania szerokiego uśmiechania się czy nawet zakrywania ust w trakcie mówienia. Takie sytuacje nie muszą być koniecznością i wbrew pozorom nie w każdym przypadku potrzebne są drogie zabiegi u stomatologa.

Wybielenie zębów – kto się na nie decyduje?

Z wiekiem, pod wpływem różnych czynników oddziałujących na szkliwo, zęby zaczynają ciemnieć. U osób, które palą papierosy, mają słabość do kawy i herbaty albo nie troszczą się zbytnio o higienę jamy ustnej, proces zmiany odcienia zębów może być szybszy.

Czasami problematyczna jest kwestia wybielenia zęba martwego, który w wyniku obumarcia miazgi szarzeje i wygląda nieestetycznie. Są również młode osoby, które mogą pochwalić się ładnymi i zdrowymi zębami, jednak chcą, aby biel ich uśmiechu była śnieżna, szukają więc sposobu na rozjaśnienie zębów o jeden czy dwa tony.

Ze względu na to, jak bardzo nasilony jest problem, jakie oczekiwania ma dana osoba oraz jakie fundusze do dyspozycji, należy indywidualnie dobrać sposób na rozjaśnienie zębów.

Jakie są metody wybielania zębów?

Pierwszą, podstawową i wręcz wskazaną, jest usunięcie kamienia. Narastające na zębach osady, płytka nazębna i kamień sprawiają, że wyglądają one na ciemniejsze, a po zabiegu uśmiech odzyskuje blask. Procedura ta jest też jednym z podstawowych działań profilaktycznych wobec chorób przyzębia, na przykład paradontozy, która może prowadzić do utraty zębów. (1)

Usuwanie kamienia nie wybiela jednak szkliwa. Jeżeli właśnie taki ma być rezultat, wówczas potrzebne są zaawansowane metody.

Popularną, ale jednocześnie dosyć kosztowną (ceny zaczynają się od kilkuset złotych), jest wybielanie lampą w gabinecie stomatologicznym. Taki zabieg trwa zaledwie godzinę i wystarczy przeprowadzić go jednorazowo, a rezultaty mogą się utrzymywać nawet do 2–3 lat. Nie u każdego można go jednak przeprowadzić, a do przeciwwskazań należą palenie papierosów czy popękane szkliwo.

Inny sposób to nałożenie na zęby nakładek z aktywnymi składnikami wybielającymi, idealnie dopasowanych do zębów danej osoby. Ta metoda może być tańsza niż lampa (wiele zależy od cenników w poszczególnych gabinetach), jednak proces trwa dłużej, gdyż z nakładek należy korzystać również w domu.

Niestety, decydując się na te zabiegi, trzeba liczyć się z problemem nadwrażliwości, który może pojawić się po wybielaniu zębów, a ponadto przez kilka tygodni trzeba stosować „białą dietę”, wykluczającą takie produkty jak kawa, herbata, czekolada czy barwiące przyprawy (np. curry).

Samodzielne wybielanie zębów w domu – jak zrobić to bezpiecznie?

Nie każdy ma ochotę lub fundusze na przeprowadzenia zabiegu rozjaśniania zębów u dentysty. Nie zawsze też taki wydatek jest konieczny. Wybierając jednak sposób na przywrócenie zębom bieli, trzeba być ostrożnym, zwłaszcza testując domowe sposoby znalezione w sieci. Jeżeli będą zbyt agresywne, mogą bowiem zniszczyć delikatne szkliwo.

Zanim więc sięgniesz po sztyft do wybielania zębów albo paski, może lepiej zacznij od zmiany pasty na taką, której starannie skomponowana receptura pomaga wybielić uśmiech podczas rutynowego zabiegu szczotkowania.

Gdy potrzebny jest silny efekt, pomoże pasta SPLAT Special Extreme White, nastawiona na intensywne rozjaśnienie zębów. Ze względu na jej mocne działanie najlepiej jest używać jej naprzemiennie z pastą SPLAT Professional Biocalcium, zawierającą potężną dawkę wapnia Calcis, naturalnie chroniącego zęby przed nadwrażliwością.

Dla osób, których problemem są narastające w ciągu dnia osady z jedzenia i napojów, odpowiednia będzie pasta SPLAT Professional White Plus, zalecana szczególnie palaczom i miłośnikom kawy. Formuła Sp. White System zapewnia efekt białych i zdrowych zębów bez uszkodzenia szkliwa.

Aby zadbać o perlisty uśmiech jeszcze skuteczniej, najlepiej stosować pastę w towarzystwie płukanki SPLAT White Plus, a przestrzenie międzyzębowe czyścić nitką SPLAT Dental Floss Kardamon, która pęcznieje w trakcie używania i przez to dokładniej oczyszcza szczeliny.

Pasta, nitka i płyn do jamy ustnej to podstawowe sposoby na zachowanie białych i pięknych zębów. Staranna higiena pomaga też zapobiegać narastaniu na zębach osadów i kamienia. Jeżeli problem ciemnienia zębów jest poważny, wówczas jednak najlepiej skontaktować się z dentystą, aby indywidualnie dobrał metodę uporania się z problemem.

Piśmiennictwo:

  1. Periodontitis, Link, data dostępu: 28.07.2019.

 

 

Sylwia Drobik

Komentarze

Popularne posty