LECZENIE ENDODONTYCZNE

Tajemniczo brzmiące leczenie endodontyczne to nic innego jak leczenie kanałowe zęba. Jest to zabieg wykonywany powszechnie w każdym gabinecie stomatologicznym. Na czym polega i jakie są wskazania do jego przeprowadzenia?

Perspektywa wizyty u stomatologa u wielu osób wywołuje ogromny stres i obawę. Czasem jest to też coś więcej – paniczny strach, który zyskał obecnie miano dentofobii. Bez względu na stopień stresu chore uzębienie należy jednak leczyć, bowiem nieleczone rzutuje na stan całego organizmu. Jedną z metod jest leczenie kanałowe zęba. Co należy o nim wiedzieć?

Leczenie kanałowe zęba krok po kroku

Leczenie kanałowe zęba nie należy do zabiegów przyjemnych, ale niejednokrotnie jest konieczne i stanowi jedyny ratunek dla uzębienia. Wskazaniem do jego przeprowadzenia są m.in. martwica miazgi czy zapalenie miazgi, czyli poważne stany, które z pewnością już znacznie wcześniej dawały oznaki tego, że w obrębie zęba toczy się proces zapalny wymagający leczenia.

Jak wygląda leczenie kanałowe? W pierwszej kolejności lekarz podaje znieczulenie. Leczenie kanałowe bez znieczulenia to scenariusz rzadki, ale zdarza się, jeśli pacjent np. jest uczulony na składniki zawarte w znieczuleniu, cierpi na astmę oskrzelową, choroby serca, nerwicę czy padaczkę.

Kiedy już znieczulenie zacznie działać, stomatolog rozwierca ząb, aby dostać się do kanałów. Następnie musi usunąć z nich chorą miazgę, oczyścić kanały i szczelnie je wypełnić odpowiednimi materiałami. Zabieg, m.in. w zależności od ilości opracowywanych kanałów, trwa zazwyczaj od około godziny do nawet 2-3 godzin.

Czy bezbolesne leczenie kanałowe jest możliwe?

Tak, o ile pacjent nie przychodzi o stomatologa w ostatniej chwili, gdy ząb potwornie boli i towarzyszą temu inne objawy, jak m.in. obrzęk dziąseł. Odczuwanie bólu to kwestia bardzo indywidualna. Jeśli oceniamy ból jako „umiarkowany” i jesteśmy w stanie uśmierzyć go standardowymi środkami przeciwbólowymi przed wizytą, podanie znieczulenia powinno uwolnić od dolegliwości i pozwolić na spokojne przeprowadzenie procedury.

Wielu pacjentów, pomimo znieczulenia, odczuwa swego rodzaju dyskomfort w trakcie zabiegu, ale nie jest to silny ból, który uniemożliwiałby przeprowadzenie zabiegu.

Ząb po leczeniu kanałowym – czego należy się spodziewać?

Jeśli leczenie endodontyczne zębów przebiegnie prawidłowo, silny ból wywołany chorą miazgą ustąpi natychmiast. Niemniej należy mieć świadomość tego, że ząb może dawać o sobie znać jeszcze przez około 2 tygodnie. Nie będzie to mocny ból, a raczej dyskomfort związany z tym, że w jamie ustnej prowadzone były dość inwazyjne czynności.

Podrażnione mogą być także dziąsła w okolicy leczonego zęba. U niektórych pacjentów lekkie dolegliwości utrzymują się dłużej, do kilku miesięcy. Tu ponownie wiele zależy od indywidualnych predyspozycji i wrażliwości na ból.

Źle wyleczony ząb kanałowo – objawy

Jeżeli dolegliwości po zabiegu to coś więcej niż dyskomfort czy lekki ból, może to świadczyć o tym, że podczas zabiegu coś poszło nie tak. Silny ból może być oznaką tego, że mimo leczenia nadal rozwija się stan zapalny. Może się tak zdarzyć, jeśli kanały nie zostały prawidłowo oczyszczone i szczelnie wypełnione.

W takiej sytuacji od razu należy zgłosić się go dentysty. Ten w pierwszej kolejności powinien wykonać zdjęcie RTG, by zobaczyć, jaka jest przyczyna komplikacji. Wówczas zazwyczaj zachodzi konieczność ponownego leczenia kanałowego.

Czy można uniknąć leczenia kanałowego?

Jeżeli dojdzie już do rozwoju zapalenia lub martwicy miazgi jedynym rozwiązaniem jest leczenie kanałowe zęba lub jego wyrwanie. Oczywiście samo wyrwanie nie rozwiąże problemu, bowiem należy podjąć kolejne czynności lecznicze.

Pamiętajmy o tym, że im szybciej wykryte i wyleczone zostaną drobne ubytki, tym większa szansa na to, że choroba się nie rozwinie i bardziej inwazyjne metody nie będą potrzebne. Każdego dnia warto skrupulatnie dbać o uzębienie, stosując profesjonalne szczoteczki i pasty do mycia zębów, a także stosować dodatkowo nici dentystyczną i płyny do płukania ust, które wzmocnią niezbędną ochronę. Wszystkie te produkty znajdują się w ofercie marki SPLAT.

Są to produkty naturalne, pozbawione niebezpiecznych dla zdrowia składników, takich jak m.in. SLES, parabeny, fluor, chemiczne antyseptyki. W trosce o dziąsła warto sięgnąć m.in. po pastę MEDICAL HERBS, która chroni dziąsła i wzmacnia szkliwo. Podobne działanie wykazuje pasta BIOCALCIUM, która dodatkowo zmniejsza wrażliwość zębów, oraz  SEA MINAEARALS która remineralizuje szkliwo.

Produkty SPLAT swoje skuteczne działanie opierają o innowacyjny system LUCTATOL™, który chroni zęby przed tworzeniem płytki nazębnej i próchnicą.

Idealny duet z jedną z wielu past SPLAT stworzy szczoteczka SPLAT – WHITENING, SENSITIVE lub COMLPETE. Każda z nich, dzięki innowacyjnej budowie, doskonale czyści nawet najtrudniej dostępne miejsca (w tym przestrzenie międzyzębowe), pozostając przy tym bezpieczną dla szkliwa i dziąseł.

Przysłowiową wisienką na torcie są natomiast nić dentystyczna SPLAT (trójwymiarowa lub ultracienka ze srebrnymi włóknami o działaniu antybakteryjnym) oraz jeden z wielu dostępnych płynów do ust, np. White Plus chroniący przez powstawaniem płytki nazębnej lub Healthy Gums wspomagający zdrowie dziąseł. Koniecznie pianka która pomaga utrzymywać lepsza higienę w ciągu zapracowanego dnia, nawet w podroży.

Nigdy nie ma gwarancji, że leczenie endodontyczne nie będzie potrzebne, jednak można zdecydowanie zminimalizować prawdopodobieństwo jego konieczności, stosując prawidłową higienę jamy ustnej na co dzień i regularnie poddając się okresowym przeglądom stomatologicznym. To naprawdę niewiele biorąc pod uwagę to, ilu nieprzyjemności i komplikacji możemy w ten sposób uniknąć!

 

 

Sylwia Drobik

 

 

 

 

 

 

Komentarze

  1. Ja mam delikatnie przesunięte do tyłu dwa zęby. Nie jest to wada zgryzu, nie ma chyba sensu zakładać aparat. Ale podobno zakładając licówki siedlce mogę te nierówności zniwelować między zębami, są to cienkie nakładki przyklejane do zęba. Poprawią też kolor moich zębów.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty