HYDROKSYAPATYT WAPNIA

Najlepsza pasta do zębów nie tylko wspomaga ich czyszczenie, zapobiega powstawaniu ubytków i odświeża oddech, ale też wielokierunkowo wspiera zdrowie jamy ustnej. Na rynku możemy spotkać się z pastami zawierającymi hydroksyapatyt wapnia. Jakie działanie ma ten tajemniczy związek? Czy ma znaczący wpływ na zdrowie zębów? Oto kilka słów na ten temat.

Hydroksyapatyt wapnia – podstawowe informacje

W ludzkim organizmie hydroksyapatyt wapnia (HAp) występuje naturalnie w kościach i zębach. Syntetyczny hydroksyapatyt produkowany jest w celach medycznych i kosmetycznych.

W przypadku niewielkich ubytków kości stymuluje ich rozwój, pokrywa wszczepione elementy, w medycynie estetycznej poprawia objętość i elastyczność skóry oraz pobudza produkcję własnych włókien kolagenowych. Dzięki niemu można więc ujędrniać skórę i wypełniać zmarszczki.

Świat medyczny docenia właściwości hydroksyapatytu szczególnie dlatego, że nie wymaga przeprowadzania testów antyalergicznych, jest całkowicie biokompatybilny i w naturalny sposób wchłania się w organizmie, a ponadto nie zawiera składników pochodzenia zwierzęcego (1).

Hydroksyapatyt w stomatologii – jakie są efekty jego stosowania?

Czy pasta z hydroksyapatytem ma szczególne właściwości dla wspomagania zdrowia zębów? Owszem, związek jest z powodzeniem wykorzystywany w pielęgnacji jamy ustnej, tym bardziej, że i tak występuje w niej naturalnie, więc cechuje się biozgodnością.

Jego działanie można natomiast porównać do wypełnienia, potocznie zwanego plombą. W trakcie mycia zębów hydroksyapatyt uszczelnia mikropęknięcia, które powstały na powierzchni szkliwa. W ten sposób wzmacnia je, a zęby stają się mniej wrażliwe na czynniki, które zwykle powodują nieprzyjemne doznania: zimno, gorąco albo słodki lub kwaśny smak (2).

To nie wszystko, bo jeśli skład pasty do zębów jest udoskonalony o hydroksyapatyt wapnia, powierzchnia zębów staje się bardziej odporna na działanie bakterii i kwasów oraz gładsza, dzięki czemu odbija światło i daje efekt bielszych zębów.

To działanie zostało potwierdzone badaniem skuteczności (3). Jego uczestników podzielono na grupy. Jedna z nich miała myć zęby pastą bez hydroksyapatytu, druga pastą zawierającą 5% HAp, trzecia – pastą z dodatkiem 10% oraz czwarta – w której hydroksyapatyt wapnia stanowił 15%. Celem badania było sprawdzenie, w jaki sposób HAp wpływa na poziom remineralizacji i odbudowy szkliwa zębów.

Eksperyment trwał przez siedem dni, w trakcie których badani myli zęby trzy razy dziennie po 5 minut. Wyniki wykazały, że im wyższe stężenie hydroksyapatytu wapnia, tym lepszy jest efekt remineralizacyjny. HAp zmniejszył również głębokość zmian w szkliwie (3).

Naturalna pasta do zębów z hydroksyapatytem – dla zdrowia zębów i pięknego uśmiechu

Każdy, dla kogo zdrowie jamy ustnej nie jest obojętne, przyzna, że wybór pasty do zębów nie powinien być przypadkowy, bo odpowiednio skomponowany skład może zapobiec wielu problemom stomatologicznym i naprawić bieżące deficyty.

Przykładem pasty, która dzięki zawartości HAp remineralizuje szkliwo, zwiększając odporność zębów na negatywne czynniki oraz zmniejszając ich nadwrażliwość, jest SPLAT Professional Biocalcium o wysokiej zawartosci bioaktywnego wapnia Calcis i z enzymem papainy, pomocnym w usuwaniu kamienia nazębnego. Uzupełnieniem pielęgnacji będzie natomiast płyn do płukania jamy ustnej Biocalcium,  który dodatkowo pomoże zachować świeży oddech na dłużej.

Innymi przykładami past z HAp są SPLAT Special Sea Minerals oraz SPLAT Professional Sensitive – pasta zawiera również dobroczynne składniki pochodzenia naturalnego, takie jak olejki eteryczne z rumianku niebieskiego i hiszpańskiej cytryny o działaniu antyseptycznym i pomocnym w przypadku krwawienia dziąseł, a ponadto witaminy C, PP, E i flawonoidy o właściwościach antyoksydacyjnych.

To dalej nie wszystkie właściwości tej wyjątkowej pasty z hydroksyapatytem, gdyż zawiera ona innowacyjną formułę Sp.White System®, która delikatnie i bezpiecznie wybiela zęby.

Podsumowując, hydroksyapatyt wapnia jest związkiem naturalnie występującym w organizmie, a stosowany do codziennej higieny jamy ustnej, cechuje się biozgodnścią i bezpieczeństwem, zaś jego wzmacniający wpływ na zęby został potwierdzony badaniami. Efektem stosowania past z HAp jest więc zdrowszy, piękniejszy i bielszy uśmiech i mniejsza nadwrażliwość, co wpływa pozytywnie na codzienny komfort oraz pewność siebie.

Piśmiennictwo:

  1. Podstawy Medycyny Estetycznej. Podręcznik dla studentów kosmetologii pod redakcją Andrzeja Przylipiaka. Białystok 2014, s.33-34.
  2. Kasiak M., Kasiak M. Pasty do zębów – skład i działanie. Farm Pol, 2009, 65(9): 665-672.
  3. Sadiasa A. Addition of Hydroxyapatite to Toothpaste and Its Effect to Dentin Remineralization. Kor. J. Mater. Res. Vol. 23, No. 3 (2013), 168-176.

 

 

Sylwia Drobik

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze

Popularne posty