czwartek, 6 sierpnia 2020

TYTOŃ BEZDYMNY

Są dwa rodzaje bezdymnego tytoniu: tytoń do żucia i snus.

Tytoń do żucia występuje w postaci liści luźnych lub sprasowanych (plugs), które wkłada się do wewnętrznej strony policzka i żuje. Żucie tytoniu wyzwala smak i nikotynę i stymuluje wydzielanie śliny. Proces żucia zwykle kończy się wypluciem śliny razem z tytoniem. Snus to tytoń w postaci wilgotnego proszku, czasem pakowanego w małe woreczki. Kładzie się go po wewnętrznej stronie dolnej wargi.

Oba rodzaje bezdymnego tytoniu są bardzo uzależniające i mogą powodować poważne problemy zdrowotne bo to nic innego jak mieszanka liści tytoniu, cukru, soli, wapna gaszonego, przypraw i dodatków smakowych. W użyciu mogą one wyzwalać setki związków chemicznych i trucizn!!!

Wsród tych związków chemicznych znajduje się wiele niebezpiecznych substancji rakotwórczych.
Tytoń bezdymny ma wiele różnych nazw, takich jak:

Paan Masala (Gutkha) 
Snuff
Nass, Naswat lub Niswar            
Snus
Zarda
Chaw
Supari
lq'mik
Khaini
Ariva
Mawa
Shammah
Mishri, Mosheri lub Misheri      
Toombak
Qiwam lub Kima             
Chimo.
Orzech arekowy (areca nut), popiół i wapno to niektóre z głównych ingrediencji użytych przy produkcji tych mieszanek.               


Rak jamy ustnej jest najpoważniejszym problemem medycznym łączonym z tytoniem bezdymnym z powodu dużej ilości rakotwórczych związków chemicznych, które ten tytoń zawiera. Z biegiem czasu wyzwalanie się trucizn w ustach czterokrotnie zwiększa ryzyko powstania raka jamy ustnej. Jednym z najgroźniejszych i najpopularniejszych składników używanych do produkcji bezdymnego tytoniu jest orzech arekowy. Używany on jest do produkcji tzw. ‘betel quid' , który składa się z liści pieprzu żuwnego (betel), orzecha arekowego i wapna gaszonego. Badania wykazały, że u osób, które regularnie żują orzech arekowy, ryzyko powstania raka jamy ustnej, gardła, przełyku, żołądka i trzustki jest znacznie większe. Używający tytoniu bezdymnego są szczególnie narażeni na raka gardła, gdyż często połykają sok tytoniowy. Często występuje u nich także rak warg i policzków, gdyż tytoń jest przyciskany do błony śluzowej ust.

Rak jamy ustnej może objawić się jako:

bezbolesny wrzód w ustach, który się nie goi;  
biała lub czerwona plama w ustach,      
podejrzane guzki lub opuchnięcia.         

Jeżeli używa się tytoniu bezdymnego, ważne jest, żeby regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny. Jedną z czynności wykonanych w czasie wizyty kontrolnej będzie dokładne badanie całej jamy ustnej, gdzie dentysta będzie specjalnie zwracał uwagę na wyżej wymienione objawy. Tytoń bezdymny szkodzi także twojemu zdrowiu ogólnemu. Nikotyna powoduje wzrost poziomu cholesterolu, czego rezultatem jest większe zagrożenie chorobami serca i wylewami.

Ponieważ używający tytoniu bezdymnego są bardziej narażeni na chorobę dziąseł, występuje u nich też większe zagrożenie na inne problemy zdrowotne takie jak:

cukrzyca typu 2;              
przedwczesne porody;
demencja
oraz
choroby płuc.   
Oprócz powodowania raka jamy ustnej, tytoń bezdymny może też zwiększyć ryzyko zachorowania na raka trzustki.


 

Sylwia Drobik, Paulina Mintzberg-Wachowicz

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz