Uwaga!!!
Rodzice, o zęby mleczne trzeba dbać
Próchnica rozwija się w mleczakach bardzo szybko
A to dlatego, że zęby mleczne są słabiej zmineralizowane. Ze względu na swoją specyficzną budowę mają dwa razy cieńsze szkliwo, są więc bardzo podatne na próchnicę, która potrafi rozwijać się w mlecznym uzębieniu wręcz błyskawicznie.
Leczysz zęby mleczne, dbasz o zdrowie całego organizmu
Coraz więcej mówi się o tym, że nieleczona próchnica może być przyczyną ogólnych kłopotów ze zdrowiem. Stany zapalne w mleczakach wywoływane przez bakterie „rozsiewają się” bowiem po całym organizmie. Za pomocą układu krwionośnego dostają się do nerek, opon mózgowych czy wsierdzia serca. Nie lecząc zębów dziecka, także mlecznych, narażasz go na choroby odogniskowe, takie jak np. zapalenie nerek czy zapalenie opon mózgowych. Chore mleczaki zarażają próchnicą zdrowe zęby stałe.
Słaby to start dla zębów stałych, gdy w przedszkolu czy podstawówce będą podziurawione przez próchnicę! Dlatego dbaj o mleczaki swojego dziecka, a jeśli pojawi się w nich próchnica, od razu umawiaj się na wypełnienie ubytków.
Próchnica, rozwijająca się w mleczakach, potrafi przenosić się na zawiązki zębów stałych, których w ogóle jeszcze nie widać. Wtedy mamy taki problem, że rodzice czekają podekscytowani na piękny, nowy ząb stały, a on wyrzyna się już „zepsuty”.
Dzieci z brakami zębowymi miewają również kłopoty z prawidłową wymową. Bardzo często wymagają długotrwałej terapii u logopedy. Musisz się liczyć z tym, że będziesz regularnie chodzić na zajęcia i uczyć dziecko w domu prawidłowego układania języka. Ale przez wadę wymowy i braki w uśmiechu niektóre dzieci czują się też gorzej w grupie rówieśniczej. Bywają bowiem źle rozumiane, gdy seplenią. Mogą nie chcieć występować publicznie i unikać wypowiedzi na lekcjach. Kłopoty z funkcjonowaniem w grupie rówieśniczej są dla dziecka tak samo ważne, jak dorosłe sprawy.
Sylwia Drobik, Paulina Mintzberg-Wachowicz
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz