środa, 15 kwietnia 2015

Licówki



Wszyscy chcielibyśmy mieć piękny uśmiech prawda? Czasami jednak powierzchnie zębów są nie takie jakbyśmy sobie wymarzyli. Jednak stomatolodzy maja na to rade. Jaką? Pokrycie powierzchni zębów licówkami.

Licówki znajdują się w dziedzinie stomatologii zajmującej się estetyką. Obecnie liczba wskazań do wykonania licówki się powiększa. Najczęściej wykonuje się je w przypadku planowana zmiana kształtu zębów, przy licznych erozjach szkliwa i ubytkach przyszyjkowych, pourazowych ułamaniach brzegów siecznych, podczas nieestetycznych wypełnieniach na powierzchniach licowych zębów przednich, w przypadku szpar między zębami, korekty ustawień zębów, w momencie kiedy mamy do czynienia z przebarwieniami np. po antybiotykach które nie mogą być usunąć poprzez wybielanie, jako sposób na wydłużenie i rozjaśnienie startych z wiekiem zębów. Licówki najczęściej wykonuje się w odcinku przednim i jedynie na powierzchni wargowej zęba, kolor dobiera się indywidualnie do koloru pozostałych zębów. Można wykonać je pojedynczo lub w grupach. Liczba wizyt u stomatologa zależy od ilości wykonanych licówek. Wykonanie licówki nie wiąże się z wielką ingerencją w twarde tkanki zęba [podczas szlifowania usuwa się jedynie cienką warstwę szkliwa, która odpowiadającą grubością naklejanej licówce] albo nie wykonuje szlifowania, jeśli licówka ma pogrubić lub poszerzyć ząb. 

Licówki możny podzielić na trzy grupy:
- licówki kompozytowe
- licówki porcelanowe

LICÓWKI KOMPOZYTOWE
Wykonane są z materiału kompozytowego. Wadą tych licówek jest brak odporności na przebawienia i pomimo tego, że wytrzymują parę lat, ich kolor z czasem może ulec zmianie. Na estetykę licówki wpływa prawidłowa higiena zarówno domowa, jak i higienizacja  wykonywana co 6 miesięcy przez profesjonalną higienistkę stomatologiczną. Po pół-roczną higienizację można połączyć w kontrolą u dentysty, który podczas wizyty oceni uzębienie i wykonane licówki oraz odrobinę je wypoleruje.
Koszt licówki kompozytowej waha się między 500 a 900 złotych od jednego zęba.


LICÓWKI PORCELANOWE
Licówka porcelanowa to najmniej inwazyjne rozwiązanie protetyczne. Taka licówka to cienki [od 0.5 do 0.75 mm] listek porcelany, który nakleja się do powierzchni zęba pozostawiając w tyłu naturalny ząb. Po zacementowaniu licówki, tworzy ona integralną całość z resztą uzębieni, jest odporna na ścieranie i przebarwienia pochodzenia zewnętrznego. Takie uzupełnienie raz zacementowane może posłużyć od 8 do nawet 13 lat.  Mimo iż licówki są bardzo mocno cementowane do powierzchni zębów, zdarzają się przypadku poluzowania i wypadnięcia licówki. W takim wypadku ważne jest zachowanie licówki i niezwłoczne zgłoszenie się do stomatologa. Pacjent z takimi uzupełnieniami zobowiązany jest do odbywania wizyt kontrolnych co 6 miesięcy w połączeniu z wizytami higienizacyjnymi. 
Koszt licówki porcelanowej to 1800 – 2000 złotych. 


Licówki są obecnie rewelacyjnym rozwiązaniem dla niszczonych zębów. Aby na dłużej zachować estetyczność wykonanych licówek powinniśmy regularnie odwiedzać dentystę i higienistkę stomatologiczną. Ponadto zadbać o prawidłową higienę domową. Po wykonaniu licówek przez kilka godzin po zabiegu powinno się przestrzegać białej diety. Nie powinno się także odgryzać twardych pokarmów, aby nie uszkodzić wykonanej licówki.

Paulina Mintzberg-Wachowicz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz