środa, 25 listopada 2015

DIETA A PRÓCHNICA



Bakterie, w tym drobnoustroje próchnicotwórcze doskonale czują się we wszystkim, co słodkie i mączne. Jeśli w porę nie wypędzimy ich z naszej jamy ustnej, mogą doprowadzić do uszkodzenia szkliwa, a nawet próchnicy.
Duże znaczenie, poza samym faktem spożycia cukrów ma czas ich styczności z naszymi zębami. Słodkie, lepkie produkty takie jak lizaki, żelki, cukierki czy gumy przylegają do naszego szkliwa i oddziałują na zęby, długo po tym, kiedy po nie sięgnęliśmy.
Najlepszym rozwiązaniem jest unikanie lub zmniejszenie ilości spożywanego cukru i produktów go zawierających, a także mycie zębów po spożyciu każdego, „podejrzanego” smakołyku. Łasuchom polecamy jednorazowe spożycie większej ilości, niż wielokrotne raczenie się słodkimi przekąskami, będzie to korzystniejsze z punktu widzenia zdrowia naszych zębów.
Duże znaczenie ma również kolejność przyjmowanych pokarmów. Jeśli mamy ochotę na słodycze, starajmy się, aby poprzedzały one produkty, które nie mają negatywnego wpływu na nasze zęby, a nawet je wspomagają (mleko, masło, twaróg, warzywa, jaja).

Sylwia Drobik, Paulina Mintzberg-Wachowicz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz