wtorek, 27 lipca 2021

CHOROBY DZIĄSEŁ

 

Określenie “periodontal” wywodzi się z dwóch greckich słów: “perio”, co oznacza “wokół” i “dontal”, czyli “ząb”. Tak, więc choroba przyzębia jest progresywną, zwykle bezbolesną chorobą dziąseł spowodowaną infekcjami bakteryjnymi, które atakują dziąsła, kości i więzadła wokół zębów.

 

Obecnie odpowiada 70% dorosłej populacji ludzi na świecie. Większość osób nie zdaje sobie sprawy z obecności choroby przyzębia, dopóki nie rozpoznają one jednego z następujących objawów ostrzegawczych:

Krwawienie dziąseł (przy szczotkowaniu lub używaniu nici dentystycznych).

Odsłonięcie szyjek zębowych.

Wydłużanie się koron zębów.

Nieprzyjemny zapach z ust.

Czerwone, opuchnięte lub przekrwione dziąsła.

Luźne zęby.

Ropa, która pojawia się między zębami i dziąsłem.

 


 

 

Główną przyczyną choroby dziąseł jest gromadzenie się bakteryjnej blaszki, która twardnieje w surowym osoczu nazywanym kamieniem nazębnym, jeśli nie jest ona okresowo usuwana. Toksyny są wytwarzane przez bakterie w płytce nazębnej i z biegiem czasu drażnią ją, powodując, że są czerwone, obrzęknięte, bolesne i bardziej podatne na krwawienie.

Zapalenie dziąseł występuje najwcześniej, wpływając jedynie na tkanki dziąseł. Jest to najlżejsza forma i jest nadal odwracalna. Zapalenie przyzębia, z drugiej strony, jest bardziej zaawansowane, wpływając na dziąsła, kości i inne struktury podtrzymujące zęby. Ten etap wymaga bardziej złożonej interwencji, a często procedur chirurgicznych. Istnieją różne metody leczenia w zależności od rodzaju i zakresu choroby przyzębia, którą pacjent prezentuje.

 

 

Sylwia Drobik, Paulina Mintzberg-Wachowicz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz