niedziela, 27 sierpnia 2017

LEUKOPLAKIA

Czyli potocznie mówiąc rogowacenie białe to zmiana na błonie śluzowej klasyfikowana jako stan przedrakowy. U 5-6% osób dotkniętych leukoplakią w przeciągu 5 lat przekształci się ona w raka plaskonabłonkowego. Takie zmiany charakteryzują się powstawaniem białych plam lub smug na błonie śluzowej policzka, bocznych częściach języka, wardze dolnej lub podniebieniu. Czasami jego lokalizacja obejmuje krtań, dno jamy ustnej lub przełyk. Co ciekawe zmiany mogą występować również na narządach płciowych. Białych plam nie da się zetrzeć a często towarzyszy im uczucie suchości. Etiologia tych zmian wiąże się w dużej mierze z paleniem tytoniu zwłaszcza pod postacią fajki oraz przy użytkowaniu tabaki. Zagrożenie stwarzają także uzupełnienia nagminnie drażniące śluzówkę oraz nawykowe nagryzanie np. policzka. Część przypadków wiązana jest także z zakażeniami wirusem HPV. Nie bez znaczenia są też zaniedbania higieniczne, liczne ogniska próchnicze czy kandydoza jamy ustnej. Zmiany obserwuje się także w przebiegu kiły i niedoborów witaminowych.
Leukoplakię dzielimy na postać włochatą i brodawkowatą. Postać włochata ma pomarszczoną lub włochatą powierzchnię, często występuje u mężczyzn zarażonych wirusem HIV i palących papierosy. 


Forma tej leukoplaki nie ma predyspozycji przechodzenia w nowotwór. Leukoplakia brodawkowa jest zmianą pomarszczoną, która przechodzi w raka płaskonabłonkowego. Diagnostyka rozpoczyna się od pobrania wycinka do badań histopatologicznych. Leczenie sprowadza się do usunięcia zmian za pomocą lasera, kriochirurgii lub elektrokoagulacji. Ważne jest także wyeliminowanie czynników drażniących: papierosów, alkoholu, braków higienicznych, ostrych przypraw. Wspomagająco przyjmować można preparaty witaminowe zwłaszcza witaminę A i B a do higieny jamy ustnej stosować preparaty łagodne na bazie ziół rezygnując z płukanek zawierających alkohol.

Opracowała dyplomowana Higienistka Małgorzata Szymańska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz