Czy i jak dieta kobiet w ciąży wpływa na stan uzębienia dziecka?
Rodzaj i ilość pokarmów spożywanych przez kobietę ciężarną ma duże znaczenie dla rozwoju zawiązków zębów mlecznych oraz pierwszych zębów trzonowych stałych, które rozwijają się częściowo już w życiu płodowym. W diecie przyszłej mamy nie może zabraknąć produktów bogatych w białko, wapń, fosfor i witaminę D (jajka, nabiał, ryby, mięso, rośliny strączkowe, zielone rośliny liściaste, produkty pełnoziarniste).
Czy i jak należy czyścić pierwsze wyrzynające się ząbki?
Pierwsze wyrzynające się ząbki trzeba koniecznie czyścić, zwłaszcza że nie są one jeszcze w pełni zmineralizowane, a więc są bardzo podatne na próchnicę. Stomatolodzy zalecają rozpoczęcie higieny jamy ustnej u dziecka jeszcze przed pojawieniem się pierwszego ząbka. Bezzębne dziąsła niemowlęcia należy przemywać jałowym gazikiem, zwilżonym w letniej, przegotowanej wodzie lub naparze z rumianku. Gazik najwygodniej jest rozłożyć i nawinąć na palec wskazujący. W ten sam sposób myje się po każdym posiłku pierwsze ząbki mleczne, pamiętając, aby wycierać je zarówno od strony warg, jak i języka. Najważniejsze jest czyszczenie zębów dzieciom przed snem nocnym.
Kiedy dziecko powinno po raz pierwszy odwiedzić dentystę?
Dziecko powinno odbyć pierwszą wizytę u stomatologa po pojawieniu się pierwszych ząbków. Podczas wizyty lekarz nie tylko sprawdzi stan jamy ustnej, ale udzieli także wskazówek dotyczących higieny i diety malucha.
Pierwsze ubytki próchnicowe pojawiają się już u niespełna rocznych dzieci i mogą przybrać postać bardzo szybko postępującej próchnicy, tzw. wczesnej. Dlatego każde dziecko po skończeniu 1 roku życia powinno mieć już skontrolowane zęby w gabinecie stomatologicznym.
U dzieci w wieku od 0 do 2 lat można już rozpocząć profilaktykę fluorową. Wczesny i niepołączony z bólem kontakt dziecka ze stomatologiem wpłynie na lepszy stan zębów dziecka w przyszłości i zapobiegnie powstaniu u niego lęku przed wizytą w gabinecie.
Sylwia Drobik, Paulina
Mintzberg-Wachowicz
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz