wtorek, 12 września 2017

PRÓCHNICA BUTELKOWA



Nie wszyscy rodzice – jeszcze – mają świadomość, jak ważne jest dbanie o mleczne uzębienie swojej pociechy. Tym bardziej jeżeli przez nasze zaniedbanie doprowadzić możemy do powikłań ogólnoustrojowych ze strony próchnicy butelkowej. 

Owa próchnica według statystyk dotyka 5 % dzieci od 0 do 4 roku życia. Charakteryzuje się najczęściej białymi plamami występującymi w najpierw o okolicach przydziąsłowych, przechodzą kolejno na przestrzenie międzyzębowe. Chorobie może towarzyszyć ból i nadwrażliwość: dziecko jest marudne, ma problemy z żuciem i gryzieniem. Niekiedy pojawiają się także ropne powikłania. W późniejszym etapie plamy robią się brązowe. W przypadku bardzo zaawansowanych zmian i niepodjęciu żadnych czynności leczniczych/profilaktycznych może dojść także do złamania koron zębów co powoduje trudności w przyjmowaniu pokarmów, dziecko jest na papkowatej diecie co negatywnie wpływa na układ pokarmowy. Brak przyjmowania stałych pokarmów może w przyszłości skutkować problemy z rozwojem szczęk i wadami zgryzu. 

Najczęstszym powodem powstawania próchnicy butelkowej jest zasypianie dziecka z butelką w jamie ustnej ze słodkim pokarmem np. mlekiem lub napojem – herbatą lub sokiem. Wtedy pokarm szybko oblepia ząb i długo na nim pozostają, ponieważ w nocy ślinianki produkują mniej śliny, wiec mechanizm obmywania zębów jest zmniejszony. Dzięki temu mamy prostą drogę do powstania próchnicy. 

Oczywiści lepiej zapobiegać niż leczyć. Najlepiej w miarę możliwości ograniczyć mocno słodzone napoje zastępując je wodą niegazowaną. Dbać o jamie ustną dziecka zanim pojawią się pierwsze zęby, uczyć jak najwcześniej bić z kubeczka i usypiać bez butelki. Warto pamiętam o oglądaniu zębów swojego dziecka. W momencie kiedy coś zauważamy lub mamy pewne wątpliwość co do uzębienia swojej pociechy należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza dentysty. 

Nadesłała i opracowała 
dyplomowana higienistka stomatologiczna Paulina Mintzberg-Wachowicz



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz