wtorek, 27 marca 2018

RENTGENODIAGNOSTYKA W GABINECIE STOMATOLOGICZNYM

Dorosły pacjent , który odwiedza po raz pierwszy stomatologa lub bo długotrwałej przerwie powinien otrzymać skierowanie na zdjęcie pantomograficzne. Ma to olbrzymie znaczenie dla dalszej diagnostyki, planu pracy. Taki obraz daje możliwość odzwierciedlenia całego statusu zębowego przy stosunkowo małej dawce promieniowania. Zdjęcie pantomograficzne obrazuje znacznie większy obszar i w związku z tym jest bardziej przydatne do ogólnej diagnozy stanu zdrowia pacjenta. Stanowi dla zespołu medycznego dokument dowodowy w razie roszczeń pacjentów. A analiza zdjęcia pantomograficznego umożliwia ustalenie wraz z pacjentem planu leczenia (zaplanowanie kolejności wykonywanych zabiegów, a w powiązaniu z tym określenie czasu potrzebnego do ich wykonania i co ważne -kosztów, jakie pacjent będzie musiał ponieść.

Szanse na rentgen wewnątrzustny ze względu na przepisy, a także dużą przydatność w diagnostyce, powinno się znaleźć w każdym gabinecie dentystycznym. Należy pamiętać, że choć zdjęcie pantomograficzne dostarcza bardzo wiele informacji o sytuacji w obrębie układu stomatognatycznego, to nadal pozostaje zdjęciem przeglądowym i w żadnym wypadku nie zastąpi zdjęcia wewnątrzustnego.

Na podstawie analizy pantomogramu można jednak określić obszar, którego zobrazowanie za pomocą zdjęcia wewnątrzustnego jest konieczne.


Ważną sprawą jest właściwe użytkowanie samego urządzenia. Rentgen musi być dozorowany przez inspektora ochrony radiologicznej. Może to być ta sama osoba, która korzysta z aparatu (lekarz), bądź ktoś z zewnątrz, kto tylko kontroluje urządzenie, a także dba o prowadzenie szkoleń i wymaganej dokumentacji.

Należy bezwzględnie pamiętać, że do wykonywania zdjęć jest upoważniony tylko lekarz lub technik elektroradiologii. Żadna inna osoba (asystentka, higienistka), jeżeli nie dysponuje dokumentami potwierdzającymi jednoznacznie prawo do wykonywania zdjęć rtg, nie może go zastąpić.Z eksploatacją aparatu rentgenowskiego wiążą się jego przeglądy techniczne oraz prowadzenie dokumentacji, tak by było to zgodne z zasadami zarządzania jakością w rtg.

Sylwia Drobik, Paulina Mintzberg-Wachowicz


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz