piątek, 16 marca 2018

SEKS ORALNY – czym się można zarazić?



Jak donosi dentysta.eu- Wirus HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) – kolejne badania potwierdzają związek między tym czynnikiem zakaźnym a nowotworami jamy ustnej, głowy i szyi. To najczęściej występujące zakażenie przenoszone drogą płciową. Skutkiem zakażenia są brodawki pojawiające się w okolicach narządów płciowych i/lub w obszarze jamy ustnej.

Wirus HIV (wirus zespołu nabytego braku odporności) – konsekwencją jest AIDS. Wirus przenosi się poprzez krew i wydzieliny ciała (wydzieliny z męskich i żeńskich narządów płciowych, ejakulat).
Wirus opryszczki – istnieją dwa różne typy wirusów wywołujących dwa różne rodzaje opryszczki. Spowodowane przez nie zmiany mogą dotyczyć narządów płciowych albo warg jamy ustnej. Podczas miłości francuskiej można zarazić się i jednym, i drugim typem wirusa. Możliwe jest (choć zdarza się to niezmiernie rzadko), że wskutek seksu oralnego wirus opryszczki jamy ustnej może spowodować zmiany chorobowe w okolicach intymnych – objawy będą takie same, jak przy zwykłej opryszczce narządów płciowych.

Dwoinka rzeżączki – bakteria może przenieść się podczas pieszczenia penisa ustami. U partnera seksualnego wywoła rzeżączkowe zapalenie gardła (objawia się ono głównie bólem). Zakażenia nie wolno lekceważyć, ponieważ nieleczone może doprowadzić do rozprzestrzenienia się bakterii w organizmie i uszkodzenia serca, stawów, a nawet do niepłodności u kobiet.

Chlamydie – zakażenie może nie dawać żadnych objawów, mogą pojawić się symptomy przypominające zapalenie cewki moczowej lub zapalenie gardła. Choroba może powodować bezpłodność, problemy z poczęciem lub donoszeniem ciąż, zwiększa ryzyko ciąży poozamacicznej. Jej konsekwencją może być zespół Reitera (reaktywne zapalenie stawów), którego skutkiem bywa trwałe kalectwo.

Krętek kiły – bakteria przenosi się bardzo szybko ze zmian zlokalizowanych na skórze lub śluzówkach partnera seksualnego. Konsekwencją zakażenia może być ślepota, uszkodzenie mózgu, choroba serca a nawet zgon.

Wirusy zapalenia wątroby (WZW) – możliwe jest zakażenie różnymi typami wirusów infekujących wątrobę. Patogeny te prowadzą do uszkodzeń tego narządu, mogą też powodować niewydolność wątroby i zgon.

Bakterie odpowiedzialne za choroby przewodu pokarmowego – najpopularniejsza z nich to pospolita coli – pałeczka okrężnicy żyjąca w jelicie każdego człowieka. Bakterie te łatwo przenoszą się podczas oralnych kontaktów seksualnych, ponieważ narządy płciowe znajdują się w bliskim sąsiedztwie odbytu. Ponadto sporo różnych drobnoustrojów osadza się z powietrza na skórze i błonach śluzowych i stamtąd w trakcie uprawiania miłości francuskiej trafia do przewodu pokarmowego.

Pasożyty jelitowe – nawet jeśli nie widać ich gołym okiem, nie oznacza to, że partner ich nie ma. Podczas seksu oralnego do jamy ustnej mogą przedostać się jaja (są maleńkie, dlatego nie można ich wypatrzeć gołym okiem) lub mikroskopijnej wielkości larwy pasożytów. Niektóre gatunki już po kilku godzinach od zakażenia osiągają sprawność inwazyjną.


Sylwia Drobik, Paulina Mintzberg-Wachowicz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz