środa, 20 kwietnia 2016

KOBIETY W CIĄŻY TO PACJENCI POD SPECJALNYM NADZOREM STOMATOLOGÓW




Wiara w zabobony, że w ciąży zębów się nie leczy, jest groźna nie tylko dla matki, ale i dziecka. Niska masa urodzeniowa, zakażenia bakteryjne noworodka, a nawet przedwczesny poród mogą być konsekwencją unikania dentysty. Stan zębów ma wpływ na przebieg ciąży i poród, a od niedawna wiadomo, że także na samo zapłodnienie. Według australijskich naukowców z Uniwersytetu w Perth choroby przyzębia (m.in. dziąseł) opóźniają zajście w ciążę średnio o 2 miesiące. Stany zapalne, rozwijające się wokół zębów, wywołują obecność związków pozapalnych we krwi. 


- Tak więc kobiety planujące ciążę powinny dbać o zdrowie dziąseł i usuwać kamień poddziąsłowy. Najlepiej przed rozpoczęciem starań o dziecko zdiagnozować stan przyzębia, wykonując m.in. zdjęcie RTG i profesjonalną higienizację (skaling, piaskowanie, polerowanie zębów). Kobiety w ciąży są szczególnie podatne na choroby przyzębia. – To hormony ciążowe sprawiają, że dziąsła stają się rozpulchnione, częściej krwawią, a nawet bolą. Objawów ciążowego zapalenia dziąseł nie można ignorować z powodu zagrożenia dla płodu.

– Jama ustna to brama dla bakterii, które przedostają się z chorego przyzębia do krwioobiegu, a potem dalej do innych organów, najczęściej nerek i serca. W przypadku ciąży atakują także płód – wyjaśnia ekspert. Istnieje bezpośredni związek niskiej masy urodzeniowej dziecka ze złym stanem zdrowia zębów i przyzębia matki. Oblicza się, że prawie 20% przedwczesnych porodów i przypadków niskiej masy urodzeniowej to konsekwencja zaniedbań stomatologicznych matki. Kobieta w ciąży powinna używać past fluorkowych po każdym posiłku, nitkować przestrzenie międzyzębowe, stosować odpowiednie płukanki – wszystko pod nadzorem.

Sylwia Drobik, Paulina Mintzberg-Wachowicz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz