sobota, 26 listopada 2016

BADANIE RTG



Badanie RTG zęba, zwane potocznie prześwietleniem, to jedna z najczęściej wykonywanych procedur radiologicznych. Podpowiadamy, jakie są wskazania do jego przeprowadzenia i jak ono przebiega.

Badanie rentgenowskie jest wykorzystywane w medycynie już od ponad 80 lat. Po raz pierwszy zdjęcie rentgenowskie całego ludzkiego ciała wykonano w Stanach Zjednoczonych 1 lipca 1934 r. Na czym polega RTG? W skrócie, jest to prześwietlenie organizmu promieniami X. Są one w różnym stopniu wchłaniane przez tkanki – kości absorbują ich więcej, więc na zdjęciach są widoczne w kolorze białym. Narządy wewnętrzne pochłaniają natomiast mniej promieni X, a na zdjęciach są zdecydowanie ciemniejsze.

Badanie RTG jest wykorzystywane w zasadzie we wszystkich gałęziach medycyny, w tym w stomatologii. Dentysta może zlecić je w rozmaitych celach. Najważniejszym z nich jest diagnostyka, czyli ustalenie powodu problemu, z którym zgłasza się do lekarza pacjent. Może to być np. ból zęba lub przebarwienia korony. Równie często RTG zęba wykonuje się w celach kontrolnych – mają wówczas ocenić skuteczność wprowadzonego leczenia lub przeprowadzonego zabiegu, a także pomóc lekarzowi zdecydować o kolejnych etapach terapii. Zdjęcie rentgenowskie zębów jest również wskazane przed planowanym leczeniem protetycznym, a także w trakcie niektórych zabiegów, takich jak leczenie kanałowe czy usuwanie zęba.

W zależności od potrzeb, stomatolog może wykonać kilka rodzajów zdjęcia rentgenowskiego zęba:
• punktowe – obejmuje ono swoim zasięgiem maksymalnie 4 zęby i charakteryzuje się dużą dokładnością, jest stosowane w leczeniu kanałowym, diagnozowaniu próchnicy i stanów zapalnych, ocenie wypełnień oraz implantów,
• pantomograficzne – zdjęcie panoramiczne, na którym są widoczne wszystkie zęby, pozwala na ocenę ogólnego stanu zdrowia zębów, położenia zębów zatrzymanych, rozmieszczenia korzeni oraz szczegółowe zaplanowanie leczenia,
• cefalometryczne – wykonywane przede wszystkim przed planowaną terapią ortodontyczną, daje obraz kości, tkanek miękkich czaszki oraz zatok przynosowych, pomaga również diagnozować wady zgryzu.

Niektórzy pacjenci obawiają się badania rentgenowskiego zębów z powodu szkodliwości promieniowania X. Owszem, nie pozostaje ono bez wpływu na ludzki organizm, ale dawki promieniowania wykorzystywane podczas RTG zęba są na tyle niewielkie, że nie wyrządzają szkód u człowieka. Badanie można wykonywać nawet u dzieci, choć oczywiście częstotliwość RTG u młodych pacjentów należy ograniczyć do minimum. O wiele poważniejszym przeciwwskazaniem jest natomiast ciąża – badania RTG u kobiet ciężarnych wykonuje się jedynie w ekstremalnych sytuacjach, w których korzyść z ich przeprowadzenia jest większa niż ryzyko uszkodzenia płodu.


Sylwia Drobik, Paulina Mintzberg-Wachowicz

1 komentarz: