poniedziałek, 31 lipca 2017

NAJCZĘSTSZE PRZYCZYNY DZIWNEGO POSMAKU W USTACH



Zapalenie migdałków. O tej dolegliwości może świadczyć posmak sera pleśniowego. Pojawia się, gdy bakterie rozkładają białka znajdujące się w śluzie nawilżającym drogi oddechowe.
Wrzody żołądka lub nadkwasota. Może na nie wskazywać nieprzyjemny kwaśny posmak, szczególnie jeśli towarzyszy mu zgaga, odbijanie i pieczenie w przełyku. Przejdź na lekkostrawną dietę. Jeśli dolegliwości ustąpią, to znak, że masz nadkwasotę i musisz jeść nietłuste, lekkie dania. Jeżeli nie – może to wskazywać na wrzody żołądka, które wymagają leczenia antybiotykami. 





Ciąża lub... zatrucie chromem. Dość często zwiastuje je dziwny, metaliczny posmak w ustach. Jeśli chodzi o ciążę pojawia się on w jej początkach oraz później, gdy już zbliżasz się do porodu. Niektóre przyszłe mamy reagują w ten sposób na suplementy mineralno-witaminowe. Wtedy metaliczny posmak utrzymuje się przez cały czas przyjmowania leku.

Zatrucie chromem. To dość częste wśród osób, które odchudzają się suplementami zawierającymi ten pierwiastek, nie przestrzegając zaleceń dotyczących dawkowania.

Niesmakowi w ustach może również towarzyszyć nieświeży oddech. Aby go zlikwidować, starannie, przynajmniej dwa razy dziennie, myj zęby i usuwaj nalot z języka. Płucz też usta płynem stomatologicznym lub naparem z ziół, np. mięty, szałwii. Dwa razy w roku odwiedzaj też dentystę.

Pamiętaj, że za przykry posmak mogą odpowiadać zarówno ubytki próchnicze jak i nadmiar kamienia (jednym wystarcza usuwanie go raz w roku, inni powinni robić to częściej).

Sylwia Drobik, Paulina Mintzberg-Wachowicz 

2 komentarze: