sobota, 6 lutego 2021

COFAJĄCE SIĘ DZIĄSŁA

Cofające się dziąsła to dolegliwość, która rozpoczyna się od krwawienia dziąseł podczas mycia zębów. Podrażnione dziąsła zaczynają się cofać, odsłaniając szyjki zębowe, co nie tylko wywołuje nadwrażliwość i dolegliwości bólowe, ale także stwarza ryzyko stanów zapalnych, próchnicy, a nawet utraty zębów. Dowiedz się, jak zapobiegać cofaniu zębów i jak sobie radzić, gdy problem już wystąpił.

Cofające się dziąsła – przyczyny

Obniżanie się dziąseł może być uwarunkowane genetycznie. Przyczyną cofania się dziąseł jest przede wszystkim odkładająca się płytka nazębna, a także kamień nazębny, paradontoza oraz nałogowe palenie tytoniu, które powoduje niedotlenienie tkanek/anemizację.

Cofanie się dziąseł może być również spowodowane niewłaściwą techniką mycia zębów (zbyt intensywne szorowanie i drażnienie dziąseł podczas szczotkowania) i źle dobraną, zbyt twardą szczoteczką, a także szczoteczką zbyt rzadko wymienianą, ze zniszczonymi włóknami, które drażnią dziąsła.

Z tego względu warto wybierać odpowiednie, wysokiej jakości szczoteczki, na przykład SPLAT Professional ULTRA SENSITIVE z aktywnymi jonami srebra. Jony srebra na włóknach szczoteczki pozwalają dodatkowo chronić zęby przed działaniem bakterii próchnicotwórczych.

Cofaniu dziąseł sprzyjają też stany zapalne przyzębia. Są one spowodowane zazwyczaj przez odkładający się kamień nazębny. Nieleczone zapalenie dziąseł prowadzi do paradontozy, choroby, w przebiegu której pojawiają się ubytki kości wyrostka zębodołowego. W ostrym przebiegu paradontozy poziom kości zębowych może obniżyć się nawet o 2 mm w ciągu 3 miesięcy. Zęby stają się nadwrażliwe, a ich szyjki są prawie całkiem odsłonięte, co sprawia, że zęby wydają się nienaturalnie długie.

Kiedy szyjki zębów zostają odsłonięte, są bardziej narażone na niszczące działanie bakterii wywołujących próchnicę, które mogą docierać aż do korzeni zębów. Dziąsła chronią korzenie przed działaniem drobnoustrojów; kiedy zabraknie tej ochrony, zęby są w zasadzie bezbronne, a po jakimś czasie mogą ulec tak znacznemu osłabieniu, że zaczynają chwiać się i wypadać. W grę wkracza tu też mechanizm „błędnego koła” – dziąsła krwawią, więc zaczynamy rzadziej myć zęby, a im rzadziej zęby są oczyszczane, tym więcej gromadzi się na nich płytki nazębnej, co powoduje krwawienie i cofanie się dziąseł.

Obniżające się dziąsła – objawy

Pierwszy objaw tej dolegliwości to krwawienie dziąseł podczas mycia zębów. Następnie pojawia się przewlekły stan zapalny. Dziąsła stają się rozpulchnione i sine lub ciemno-czerwone. Zaczynają boleć, są wrażliwe na dotyk oraz zimne i ciepłe dania oraz napoje. Podrażnione i nabrzmiałe dziąsła zaczynają się z czasem cofać i odsłaniać szyjki zębów.

Tworzą się też kieszonki przyzębne, w które zaczynają wchodzić resztki jedzenia, co sprzyja namnażaniu bakterii powodujących próchnicę. Na tym etapie potrzebne jest jak najszybsze działanie mające na celu powstrzymanie dalszego procesu cofania się dziąseł, tak by zapobiec ich recesji.

Recesja dziąseł to obniżenie się kości otaczającej zęby, które może prowadzić do rozchwiania, a nawet wypadania zębów.

Pasta na cofające się dziąsła – na co zwrócić uwagę?

Zanim dojdzie do poważnych skutków cofania się dziąseł, warto zająć się profilaktyką tej dolegliwości i zastosować środki, które pomogą zredukować dolegliwość w jej początkowej fazie. Najlepsza pasta do zębów na cofające się dziąsła to taka, która przeciwdziała odkładaniu się kamienia nazębnego i tonizuje drobne krwawienia oraz podrażnienia dziąseł.

Pasta do zębów skutecznie zapobiegająca odkładaniu się płytki nazębnej to na przykład SPLAT Special Silver. Ta kremowa srebrna pasta do zębów odświeża oddech, zapobiega krwawieniu dziąseł, wzmacnia szkliwo i delikatnie je wybiela. Pasta ma działanie antybakteryjne, wirusobójcze i grzybobójcze dzięki zawartości aktywnych jonów srebra.

Produkt zawiera także glukonian cynku, co w połączeniu z aktywnym srebrem i magnezem zmniejsza prawdopodobieństwo rozwoju próchnicy. Cynk pomaga też pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust, który może pojawiać się przy krwawieniu z dziąseł. Oddech intensywnie odświeża dodatkowo zawartość ekstraktu z mięty pieprzowej.

Wchodzący w skład pasty uwodniony fosforan wapnia (HAP), wzbogacony w minerały wapnia, cynku i magnezu, remineralizuje szkliwo i wzmacnia je. Pasta SPLAT Special SILVER zapewnia ochronę przed bakteriami próchnicotwórczymi przez długi czas oraz normalizuje poziom pH w jamie ustnej, co ma korzystny wpływ na zdrowie dziąseł i zapobiega namnażaniu się bakterii. Pasta zawiera także ekstrakty z perilli i ratany oraz aktywny bisabolol z rumianku lekarskiego – aktywny składnik o silnych właściwościach przeciwzapalnych, kojących, łagodzących i zapobiegających infekcjom.

Uzupełnieniem pasty będzie bioaktywna płukanka SPLAT White Plus, która chroni przed odkładaniem się płytki nazębnej, delikatnie wybiela szkliwo, chroni przed próchnicą i odświeża oddech. Płukanka SPLAT WHITE PLUS zawiera naturalny enzym papainy z owocu papai, który hamuje rozwój płytki bakteryjnej, wybiela szkliwo i dba o dobry stan i zdrowie dziąseł.

Płytka nazębna z czasem może przekształcać się w kamień, dlatego tak ważne jest jej regularne usuwanie. Płyn do płukania ust zawiera też jony cynku oraz olejek tymiankowy – składniki te tonizują dziąsła i zapobiegają stanom zapalnym oraz krwawieniu dziąseł.

Płyn SPLAT WHITE PLUS ma w swoim składzie także LUCTATOL®, czyli połączenie biozgodnych enzymów mlecznych (lektoferyny , laktoperooksydazy i oksydazy glukozy) znajdujących się zarówno w ślinie człowieka, jak i w mleku karmiących mam z japońską lukrecją.

System LUCTATOL® chroni przed rozwojem bakterii powodujących próchnicę i aż o 96% zmniejsza ryzyko powstania płytki nazębnej. Zaleca się stosowanie płukanki przed szczotkowaniem zębów i po ich umyciu, zamiast płukania ust wodą. Dobrze jest też stosować płyn do ust po każdym posiłku (zęby szczotkować należy nie częściej niż dwa razy dziennie).

Oprócz tego dobrym wyborem będzie pasta do zębów na cofające się dziąsła SPLAT Professional Biocalcium, która chroni dziąsła i pomaga usunąć, płytkę nazębną a także wzmacnia i delikatnie wybiela szkliwo oraz zmniejsza nadwrażliwość zębów.

Pasta SPLAT Professional BIOCALCIUM zawiera bioaktywny wapń Calcis pozyskiwany ze skorupek jaj oraz uwodniony fosforan wapnia (HAP), które wzmacniają i bezpiecznie wybielają szkliwo oraz zmniejszają nadwrażliwość zębów już po kilku dniach stosowania. Zawartość w paście naturalnego enzymu roślinnego papainy zapobiega powstawaniu płytki nazębnej.

Pasta SPLAT Professional BIOCALCIUM ma też właściwości remineralizujące i znieczulające. Dokładnie oczyszcza zęby i chroni je przed próchnicą. Uzupełnieniem szczotkowania będzie płyn SPLAT Biocalcium, który także zapobiega odkładaniu się płytki nazębnej, a co za tym idzie kamienia, oraz dokładnie oczyszcza zęby i delikatnie je wybiela.

Przy krwawiących dziąsłach warto też sięgnąć po żelową pastę SPLAT Special Love. Ta wybielająca pasta zadba o zdrowie dziąseł i świeży oddech oraz skutecznie i bezpiecznie rozjaśni ich odcień. Ma owocowy smak i zawiera ekstrakt z nasion pachnotki, który ogranicza rozwój bakterii powodujących próchnicę. Pasta zawiera też wyciąg z kory lukrecji o działaniu antyseptycznym, dzięki któremu skutecznie zapobiega stanom zapalnym dziąseł i ich krwawieniu.

Badania kliniczne potwierdzają działanie odświeżające, przeciwpróchnicze, oczyszczające, przeciwzapalne hemostatyczne i wybielające pasty SPLAT Special Love. Przy jej stosowaniu zaleca się uzupełnić zabiegi higieniczne o zastosowanie płynu do płukania ust oraz ewentualnie pianki do oczyszczania zębów, na przykład SPLAT Express Pianka 2w1 do pielęgnacji jamy ustnej, która doskonale oczyści zęby z osadu i zapewni długotrwałe uczucie świeżości. To świetny sposób na szybkie i skuteczne oczyszczenie zębów w podróży, w pracy, na uczelni czy podczas szkolnej przerwy. Pianki szczególnie zalecane są dla osób noszących apart ortodontyczny.

Warto również regularnie stosować nici dentystyczne SPLAT, które skutecznie usuną resztki jedzenia z przestrzeni międzyzębowych i kieszonek przy dziąsłach. Takie kompleksowe działanie pomoże uchronić zęby przed próchnicą i konsekwencjami cofania się dziąseł.

Cofające się dziąsła – jak leczyć?

Leczeniem cofających się dziąseł i paradontozy zajmuje się lekarz specjalista periodontolog. Przede wszystkim poradzi on, by regularnie usuwać kamień nazębny i stosować pasty do zębów zapobiegające odkładaniu się płytki nazębnej. Jeśli dolegliwość jest zaawansowana, doradzi, jak odbudować cofające się dziąsła i podejmie intensywną terapię.

 

Sylwia Drobik

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz