sobota, 27 lutego 2021

NADWRAŻLIWOŚĆ ZĘBÓW

Wrażliwe zęby to niewątpliwie duże utrudnienie w życiu codziennym. Produkty gorące, zimne, kwaśne albo słodkie wywołują bowiem przeszywający ból, który często odbiera radość z delektowania się posiłkiem lub napojem. Czy istnieje sposób na nadwrażliwe zęby? Czy problem należy zgłosić dentyście, czy można spróbować radzić sobie z nim samemu? Oto kilka informacji na ten temat.

Nadwrażliwe zęby – przyczyny

Zęby wrażliwe na zimno i ciepło, kwaśny lub zimny smak albo dotyk to problem występujący dosyć powszechnie, który nie wynika jednak z choroby zęba. Bezpośrednią przyczyną jest zwykle albo uszkodzenie szkliwa, albo recesja dziąseł (odsłonięte szyjki zębowe).(1)

Co prowadzi do erozji szkliwa?

  • Niebezpieczna jest zwłaszcza obecność w jamie ustnej kwasów, najczęściej pochodzących z owoców cytrusowych, jabłek, wina, cydru, gazowanych napojów.
  • Mogą one mieć też pochodzenie wewnętrzne, gdy dana osoba choruje na refluks żołądkowo-przełykowy lub bulimię.(1,2)
  • Do ścierania szkliwa dochodzi także przez narastanie płytki nazębnej, a dokładniej obecne w niej bakterie, produkujące kwasy.
  • Również złe nawyki związane ze szczotkowaniem mogą skończyć się nadwrażliwością zębów na zimno, ciepło bądź inne czynniki.
  • Bywa, że pojawia się ból zębów po wybielaniu lub innych procedurach stomatologicznych.(1,2)

Czasami przyczyn nadwrażliwości jest kilka. Bez względu jednak na to, warto jak najszybciej znaleźć sposób, aby uporać się z tą nieprzyjemną przypadłością.

Uszkodzone szkliwo, odsłonięte szyjki zębowe – domowe sposoby na nadwrażliwość i ból

Leczenie nadwrażliwości zębów warto zacząć od wizyty u dentysty, aby mógł ocenić, w jakim stanie są zęby i dziąsła, gdyż ból może towarzyszyć także ubytkom. Ze względu na szkodliwość obecności płytki nazębnej stomatolog powinien usunąć ją oraz dokładnie poinstruować co do profilaktyki.

Kluczowa jest tutaj staranna higiena, która wbrew pozorom nie powinna być jednak „przesadna”. Choć zęby należy szczotkować standardowo 2-3 razy dziennie, trzeba robić to delikatnie – tak aby nie uszkodzić dziąseł ani szkliwa.

Szczoteczka do zębów z twardym włóknem dla osób, które mają odsłaniające się szyjki zębów lub uszkodzone szkliwo, nie stanowi najlepszego wyboru. Lepsza będzie szczoteczka SPLAT INNOVA z miękkimi włóknami, zaprojektowana specjalnie z myślą o zębach wrażliwych.

Znaczenie ma także wybór pasty do zębów. Na rynku dostępne są specjalistyczne pasty, które pomagają odbudować szkliwo, na przykład innowacyjna, naturalna pasta SPLAT Professional Biocalcium, stworzona z myślą o kompleksowej pielęgnacji, remineralizacji i bezpiecznym wybielaniu wrażliwych zębów. Pasta kryje w składzie wapń CALCIS,  pozyskiwany ze skorupek jaj oraz hydroksyapatyt wapniowy, który wspomaga odbudowę szkliwa, uszczelnia mikropęknięcia i zmniejsza wrażliwość zębów.

W ciągu dnia na wrażliwe zęby pozytywnie zadziała również przepłukiwanie ich specjalistycznym płynem SPLAT Biocalcium, który wzmacnia działanie pasty – ogranicza nadwrażliwość i odświeża oddech na długo.

Codzienne zabiegi warto uzupełnić nitkowaniem z użyciem nici SPLAT Dental Floss Silver Fibres z włóknami srebra o działaniu bakteriobójczym lub jedną z nici rozprężających marki SPLAT, na przykład o przyjemnym smaku truskawkowym. W ciągu dnia szybkie odświeżenie oddechu i oczyszczenie jamy ustnej jest możliwe dzięki wygodnym piankom SPLAT.

Jeżeli jednak problem jest nasilony i żaden sposób na wrażliwe zęby nie pomaga pozbyć się go całkowicie, wówczas stomatolog może zaproponować zabieg, który naprawi szkody. Tak trudne w terapii przypadki zdarzają się jednak bardzo rzadko. Badania wykazały, że u 96% osób domowe sposoby na nadwrażliwe zęby pomagają uporać się z dolegliwościami.(1)

 

Piśmiennictwo

  1. Tomaszewska I.M., Nadwrażliwość zębów, Link Data dostępu: 16.07.2019 r.
  2. Gotter A., Why Are My Teeth So Sensitive?, Link Data dostępu: 16.07.2019 r.

 

 

Sylwia Drobik

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz