sobota, 27 lutego 2021

OCZYSZCZANIE PRZESTRZENI

O tym, że o zęby należy dbać z najwyższą starannością, przeważnie uczymy się już w dzieciństwie. Jednak mimo to zabiegi higieniczne dotyczące jamy ustnej często są traktowane pobieżnie oraz ograniczają się do szybkiego (i zarazem mało dokładnego) oczyszczenia zębów szczoteczką. Ważnym uzupełnieniem zabiegu powinno być natomiast czyszczenie przestrzeni międzyzębowych. Jak wykonać je prawidłowo?

Higiena jamy ustnej – dlaczego czyszczenie przestrzeni międzyzębowych jest takie istotne?

Zdrowa jama ustna to estetyczny wygląd, większa pewność siebie, a przede wszystkim lepsze zdrowie ogólne, bo czasami to w jamie ustnej mają początek poważne problemy zdrowotne. Jednak, nawet jeśli dokładnie przyswoimy sobie, jak myć zęby, nie możemy zapominać o przestrzeniach międzyzębowych. Czasami bowiem tkwią w nich resztki jedzenia stanowiące pożywkę dla bakterii.

Jeśli taka sytuacja jest normą, konsekwencją mogą być kolejne, dość poważne problemy: płytka nazębna, ubytki, choroby przyzębia, paradontoza, która według danych Światowej Organizacji Zdrowia jest powodem utraty zębów u około 20% osób w wieku średnim.(1)

Staranna, systematyczna pielęgnacja zębów i przestrzeni między nimi to prosty sposób na zmniejszenie prawdopodobieństwa tych chorób, a co za tym idzie – ograniczenie bólu, stresu, a także strachu przed dentystą.

Nitka dentystyczna – tak samo ważna, jak szczoteczka

Choć na rynku dostępne są wykałaczki czy szczoteczki międzyzębowe, wciąż najpopularniejszym i najbardziej docenianym produktem do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych wydaje się nitka dentystyczna. Sposób jej użytkowania nie dla wszystkich jednak jest jasny. Jaka nic wybrać? Jak często po nią sięgać? Jakie ruchy wykonywać, żeby nie skaleczyć delikatnych dziąseł?

Otóż nitkowanie zębów warto przeprowadzić co najmniej raz dziennie. Należy oderwać kawałek nici o długości około 45 cm, a następnie nawinąć końce na dwa palce. Kolejnym krokiem jest wsunięcie nitki w szczelinę między zębami i wykonanie ruchu „wyciągającego” – należy wówczas przesuwać nitką po ściance zęba.

Następnie trzeba przesunąć nitkę w palcach i czystym fragmentem powtórzyć ruch w obrębie tej samej szczeliny, przesuwając ją po drugim z zębów. W ten sposób oczyszcza się kolejne przestrzenie.

Oczywiście, gdy jeden kawałek nitki zostanie zużyty, odrywa się kolejny. Ważne, aby nie wykonywać ruchów gwałtownych lub „piłujących”, które mogą skaleczyć dziąsło.(2,3)

Czy rodzaj nitki ma znaczenie?

Choć, aby zachować zdrowe zęby, najważniejsza jest systematyczność, odpowiedni dobór preparatów niewątpliwie ułatwia zabiegi higieniczne i profilaktykę wielu problemów z zębami oraz dziąsłami.

Dla osób, które mają wyjątkowo ciasno ustawione zęby, czyszczenie przestrzeni nitką dentystyczną może być bardzo kłopotliwe, bo z trudem będzie się ona wsuwać w szczeliny. W takich przypadkach dobrze jest sięgnąć po coś ultracienkiego, jak nić SPLAT Silver Fibres.

Alternatywę może stanowić nitka SPLAT DentalFloss, oparta na nowoczesnej technologii, która sprawia, że pod wpływem działania śliny jej włókna rozprężają się i lekko pęcznieją, co pozwala dokładniej czyścić szczeliny. Unikalny składnik o nazwie Biosol zawarty w tej nici dodatkowo działa natomiast antybakteryjnie, przeciwzapalnie i dezynfekująco.

Płyn do płukania jamy ustnej – ona także ma znaczenie

Płyn do płukania ust ma działanie uzupełniające, jednak warto po niego sięgać. W trakcie dnia pomaga odświeżyć jamę ustną i wypłukać reszki jedzenia po posiłku. Wieczorem, po ostatnim myciu i nitkowaniu, działa wzmacniająco i kojąco.

Warto wybrać taki płyn, który zatroszczy się również o kondycję dziąseł. Płyn do jamy ustnej SPLAT Professional White Plus ma delikatne właściwości wybielające, działa antybakteryjnie, przeciwpróchniczo i przeciwzapalnie. SPLAT Biocalcium cechuje się zaś właściwościami odświeżającymi i ochronnymi. W ciągu dnia można się wspomóc również ekspresową pianką SPLAT Express Oral Care Foam, która jest połączeniem pasty i płynu do płukania jamy ustnej.

Aby wszystkie zabiegi pielęgnacyjne spełniały swoje zadanie, trzeba jednak pamiętać o regularności i staranności zabiegów higienicznych.

Piśmiennictwo

  1. Jak skutecznie leczyć paradontozę?, Link Data dostępu: 17.07.2019 r.
  2. Periodontal Disease, Link Data dostępu: 17.07.2019 r.
  3. Tomaszewska I.M., Higiena jamy ustnej dorosłych pacjentów, Link Data dostępu: 17.07.2019 r.

 

 

Sylwia Drobik

 

 

 

 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz