sobota, 27 lutego 2021

PRZYCZYNY NADWRAŻLIWOŚCI

Jeżeli rezygnujesz z sięgania po zimne lub gorące napoje albo słodkie przekąski, bo powodują u Ciebie przeszywający ból zębów, to znaczy, że borykasz się z nadwrażliwością. Przyczyną może być starcie szkliwa lub odsłonięte szyjki. Niezależnie jednak od powodu nadwrażliwość zębów jest bardzo nieprzyjemna i uniemożliwia cieszenie się posiłkami. Co robić? Oto kilka podpowiedzi.

Nadwrażliwość zębów – objawy

O nadwrażliwości zębów mówimy wówczas gdy zęby nadmiernie reagują na takie czynniki jak zimno, ciepło, słodki lub kwaśny smak, dotyk. Wówczas ból pojawia się tylko w określonych okolicznościach, na przykład podczas picia chłodnego napoju, jedzenia lodów albo mycia zębów. Dolegliwości nie występują natomiast bez konkretnego bodźca, bo nadwrażliwość nie wiąże się z wadą czy chorobą zęba.

Nadwrażliwość zębów – przyczyny

Przyczyny nadwrażliwości mogą być bardzo zróżnicowane. Czasami ból pojawia się po wybielaniu zębów u stomatologa lub stosowaniu mocno ścierającej pasty do zębów bądź innych preparatów, np. pasków z żelem. Również twarda szczoteczka i mocne tarcie zębów mogą im bardziej zaszkodzić, niż pomóc.

Innym czynnikiem, sprzyjającym uszkodzeniom szkliwa, jest obecność w jamie ustnej kwasów. Nadwrażliwość może więc doskwierać osobom często jedzącym cytrusy, jabłka albo pijącym wino, cydr czy gazowane napoje. Zdarza się, że kwasy mają pochodzenie wewnętrzne, na przykład u chorych na refluks żołądkowo-przełykowy.

Szczególną grupą są także osoby dotknięte bulimią, u których negatywny wpływ na szkliwo zębów mają kwasy żoładkowe. Ich zęby stają się także zażółcone i bardziej kruche.

Nadwrażliwy ząb lub kilka zębów to także możliwa konsekwencja zaniedbania problemu płytki nazębnej. W płytce znajdują się bowiem bakterie, które produkują kwasy, a efektem ich działania jest starte szkliwo na zębach. (1,2,3)

Warto wziąć pod uwagę, że nadwrażliwość zębów często zmusza do gryzienia pokarmu zawsze tą samą stroną, co prowadzi do jej obciążenia. Pocieszający jest jednak fakt, że bolące zęby przy jedzeniu, piciu czy szczotkowaniu to objaw, z którym można się uporać.

Nadwrażliwość zębów – pasta jako podstawowy środek łagodzący dolegliwości

Jaka pasta na nadwrażliwość zębów sprawdzi się najlepiej? Na pewno taka, która wyczyści zęby w sposób delikatny, a przy okazji pomoże odbudować zdarte szkliwo zębów. Taką pastą jest SPLAT Professional Biocalcium, które jednocześnie wybiela i remineralizuje szkliwo. Pasta zawiera w składzie Calcis – naturalny wapń ze skorupek jaj. Taka postać wapnia zapewnia więc szybsze oraz skuteczniejsze działanie. W połączeniu z medycznym hydroksyapatytem, który uzupełnia pęknięcia szkliwa, stanowi niesamowicie skuteczny preparat, łagodzący na długo ból związany z nadwrażliwością.

Uzupełnieniem codziennej pielęgnacji powinien być płyn do płukania jamy ustnej SPLAT Biocalcium, którym należy zwieńczyć mycie zębów. Nie można też zapominać o starannym czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych, gdyż ich zaniedbywanie sprzyja narastaniu płytki nazębnej. Idealna do tego celu będzie ultracienka nitka SPLAT Silver Fibres z włóknami zawierającymi jony srebra o działaniu bakteriobójczym.

Co ważne, nić jest woskowana mikrokrystalicznym woskiem i nie powoduje uczuleń. Zawarty w niej ekstrakt z mięty działa antyseptycznie i odświeża oddech.

Starte szkliwo – co robić? Kilka dodatkowych wskazówek

Odpowiednie preparaty jak najbardziej pomagają zlikwidować wrażliwość zębów na różnego rodzaju czynniki, jednak oprócz tego pamiętaj o tych kilku zasadach:

  • szczotkuj zęby delikatnie i jeśli jest taka potrzeba, zrezygnuj ze szczoteczki z twardymi włóknami na rzecz miękkich lub średniej twardości,
  • na czas utrzymywania się nadwrażliwości unikaj niektórych pokarmów i napojów: cytrusów, jabłek (oraz przygotowanych z nich soków), słodyczy (zwłaszcza przyklejających się do zębów), napojów gazowanych,
  • nie używaj silnie wybielających past lub innych produktów ani nie decyduj się na wybielanie zębów u stomatologa,
  • zgłoś się na konsultację do dentysty, który oceni stan Twoich zębów i dziąseł – na tej podstawie będzie łatwiej dopasować indywidualny sposób postępowania.

Starte szkliwo na zębach może przez jakiś czas powodować dolegliwości, jeśli jednak zastosujesz powyższe wskazówki, problem wkrótce powinien ustąpić.

 

Piśmiennictwo:

  1. Tomaszewska I.M., Nadwrażliwość zębów Link, data dostępu: 29.07.2019.
  2. What Can You Do About Sensitive Teeth? Link, data dostępu: 29.07.2019.
  3. Watson S. Bulimia’s Effect on Teeth. Link Data dostępu: 19.08.2019

 

 

Sylwia Drobik

 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz