sobota, 27 lutego 2021

USUWANIE PŁYTKI NAZĘBNEJ

Płytka nazębna – jak usunąć ją łagodnie i bezpiecznie, aby nie uszkodzić szkliwa zębów? Dlaczego usuwanie płytki nazębnej jest takie istotne i nie można go zaniedbywać? Jeśli dbasz o zdrowie i kwestia higieny jamy ustnej jest dla Ciebie priorytetem, koniecznie poznaj poniższe informacje.

Co to jest płytka nazębna?

Czy płytka jest tym samym co kamień na zębach? Nie do końca, jednak stanowi pierwszy etap tworzenia się kamienia. Płytka nazębna to inaczej osad, który zwykle zbiera się na pograniczu zębów i dziąseł. Ma kremowy lub jasnożółty kolor oraz zawiera bakterie, które produkują kwasy atakujące szkliwo i dziąsła.

Zalegająca przez dłuższy czas na zębach płytka ulega też mineralizacji, czyli zamienia się w twardy kamień. Odróżnia go od płytki nie tylko ciemniejsza barwa, ale też silne przyleganie do szkliwa.

W przeciwieństwie do płytki pasta i szczoteczka mogą nie dać mu rady i trzeba oczyścić zęby w gabinecie dentystycznym. Taki zabieg nie tylko może być kosztowny, ale jeżeli złogi kamienia są duże, również nieprzyjemny. Dlatego rozsądniej jest zapobiegać problemowi i usuwać płytkę na bieżąco.

Trzeba również pamiętać, że narastaniu płytki sprzyjają pokarmy bogate w cukry: ciasta, ciastka, drożdżówki, cukierki, suszone owoce, słodzone napoje – to produkty, których osoby z tendencją do płytki powinny unikać lub myć zęby wkrótce po ich zjedzeniu. (1)

Co to jest piaskowanie zębów?

Jeśli w Twoim przypadku konieczne jest usunięcie kamienia nazębnego i płytki, pozostaje udać się do stomatologa, który z pewnością zaproponuje Ci piaskowanie zębów.

Zabieg jest wykonywany przy pomocy urządzenia zwanego piaskarką, która pracując pod wysokim ciśnieniem, wytwarza rodzaj aerozolu z piaskiem dentystycznym. Drobinki piasku są opracowane w taki sposób, aby usuwać kamień i osady z trudno dostępnych miejsc, jednocześnie nie niszcząc szkliwa.

Czasami piaskowanie jest procedurą uzupełniającą po przeprowadzeniu innego zabiegu oczyszczającego, zwanego skalingiem, w trakcie którego złogi kamienia są usuwane przy pomocy ultradźwięków.

Jak usunąć płytkę nazębną w domu?

Aby uniknąć konieczności zabiegów u stomatologa, najlepiej jest regularnie pozbywać się z powierzchni zębów osadów oraz zapobiegać narastaniu płytki. Tutaj idą z pomocą specjalistyczne produkty SPLAT, na przykład pasta SPLAT Special Extreme White z nadtlenkiem karbamidu o silnym działaniu wybielającym czy SPLAT Special Blackwood z czarnym węglem, która łączy działanie wybielające, antybakteryjne i normalizujące pH.

Wartą uwagi propozycją jest SPLAT Professional White Plus wzbogacona o Sp. White System. Bezpieczne wybielenie zębów o 1,5 tonu widać już po 4 tygodniach jej stosowania. Fosforany zapobiegają płytce nazębnej, utrzymując rozjaśniający efekt działania pasty przez długi czas.

Uzupełnieniem szczotkowania powinno być użycie płynu SPLAT White Plus, który oprócz tego, że delikatnie wybiela, dba również o zdrowie zębów i dziąseł. Taki zestaw jest zalecany zwłaszcza palaczom i miłośnikom kawy, szczególnie narażonym na osady i przebarwienia na zębach. Inną pastą, która wspomaga delikatne usuwanie przebarwień, nalotów i płytki nazębnej, a także im zapobiega, jest SPLAT Special Silver o działaniu antywirusowym i antybakteryjnym.

Oprócz tego pielęgnację zębów trzeba uzupełnić o dobór profesjonalnej szczoteczki, jak SPLAT Whitening, która niczym gumka do gumowania ściera osady i przywraca zębom naturalną biel. Wreszcie, ważne jest nitkowanie, najlepiej z wykorzystaniem nitki SPLAT Special Silver o właściwościach antybakteryjnych.

Trzeba również pamiętać, że zębów nie należy traktować ostrymi środkami czy domowymi metodami oczyszczania, które nie mają potwierdzonej skuteczności i bezpieczeństwa. Szczotkowanie zębów po posiłkach umożliwia pozbycie się resztek jedzenia oraz bakterii, które są główną przyczyną kłopotów w jamie ustnej.

Systemy wykorzystane w produktach SPLAT mają okrągłe, a nie kanciaste formy, dlatego podczas polerowania nadają biel, nie uszkadzając przy tym szkliwa. Dzięki temu są dobrym wyborem na co dzień. Ponadto, w przypadku wątpliwości lub problemów z usunięciem płytki, zawsze warto skonsultować się ze swoim stomatologiem.

 

Piśmiennictwo:

  1. Plaque and Your Teeth, Link, data dostępu: 31.07.2019.

 

 

Sylwia Drobik

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz