Higiena jamy ustnej to podstawa nie tylko w kontekście zapewnienia sobie śnieżnobiałego uśmiechu, ale przede wszystkim dla zachowania zdrowa – i to całego organizmu! Jednym z ważnych zabiegów higienicznych jest piaskowanie zębów. Na czym polega? I jak dbać o jamę ustną na co dzień?
Piaskowanie zębów niejednokrotnie mylone jest z wybielaniem. Wiele osób sądzi, że efekt obu tych zabiegów jest taki sam. Tymczasem są to zupełnie różne procedury, służące innym celom. Piaskowanie zębów bliższe jest już takiemu zabiegowi jak skaling zębów, ale to także nie to samo. Czym zatem jest piaskowanie? Czemu służy i jak często należy je przeprowadzać?
Piaskowanie zębów – co to za zabieg?
Piaskowanie zębów jest zabiegiem higienicznym, który ma na celu usunięcie z powierzchni zębów płytki nazębnej, drobnych przebarwień i innych zanieczyszczeń. Często stosuje się je po skalingu w celu pozbycia się drobnych pozostałości kamienia nazębnego. Piaskowanie zdecydowanie poprawia wygląd uzębienia, ale nie jest zabiegiem stricte kosmetycznym, jak wybielanie.
Piaskowanie zębów a skaling zębów – na czym polega różnica?
Skaling i piaskowanie zębów to dwa różne zabiegi, które wykonuje się niezależnie od siebie. Jak zostało już nadmienione, piaskowanie usuwa osad, niewielkie przebarwienia i inne stosunkowo łatwe do wyeliminowania, „miękkie” zanieczyszczenia. Nie usuwa natomiast trwałych przebarwień, kamienia nazębnego i próchnicy.
Z kolei skaling zębów to procedura, która ma na celu usunięcie z powierzchni zębów kamienia nazębnego. Warto w tym miejscu wskazać różnicę pomiędzy płytką nazębną (z łatwością eliminowaną przy pomocy piaskowania) a kamieniem nazębnym, aby zrozumieć sens skalingu.
Płytka nazębna, nazywana też osadem nazębnym, jest miękkim nalotem, który należy regularnie usuwać. W tym celu wystarczy każdego dnia dokładnie szczotkować zęby. W przypadku zaniechania prawidłowej higieny jamy ustnej płytka nazębna szybko ulega mineralizacji, tym samym przekształcając się w kamień nazębny.
Wówczas należy przeprowadzić skaling przy pomocy jednej z wielu dostępnych metod (np. skalerem ręcznym, ultradźwiękowym czy laserowym). Piaskowanie po skalingu ma natomiast usunąć pozostałe drobiny kamienia.
Piaskowanie zębów – jak wygląda procedura?
Piaskowanie zębów to zabieg stosunkowo szybki (trwa zazwyczaj 20-30 minut), bezpieczny i co do zasady bezbolesny, ale szczerze trzeba powiedzieć, że nie należy do najprzyjemniejszych. A to za sprawą słonawego roztworu, którym czyszczone są zęby pod ciśnieniem za pomocą specjalnego urządzenia dentystycznego – piaskarki.
Stomatolog dokładnie czyści każdy ząb, a woda pod ciśnieniem wraz z odpowiednią porcją „piasku” dentystycznego dociera do trudno dostępnych miejsc, precyzyjnie usuwając zanieczyszczenia.
Choć piaskowanie nie powinno powodować bólu, może mu towarzyszyć lekki dyskomfort (w zależności od indywidualnych predyspozycji) i drobne podrażnienie dziąseł po zabiegu. Przeciwwskazaniem do jego przeprowadzenia, poza uczuleniem na składniki roztworu, są m.in. wszelkiego rodzaju stany zapalne jamy ustnej, owrzodzenia i rany. Zabiegowi nie mogą poddać się osoby chorujące na astmę.
Jak często piaskować zęby?
Piaskowanie zębów jest zabiegiem, któremu warto poddawać się średnio 1-2 razy w roku. Ostatecznie to stomatolog powinien ocenić, czy w danej chwili jest ono potrzebne. W trosce o zdrowie jamy ustnej i estetyczny wygląd zębów piaskowaniu nieco częściej powinny poddawać się osoby palące, pijące dużo kawy i herbaty, spożywające dużą ilość słodkości, a także noszące aparat ortodontyczny.
Jak wesprzeć prawidłową higienę jamy ustnej?
Samodzielne piaskowanie zębów w domu nie jest możliwe, bowiem wymaga użycia specjalistycznego sprzętu i preparatów dostępnych wyłącznie w gabinetach dentystycznych. Na co dzień można natomiast stosować wiele innych zabiegów, które pozwolą zachować zdrowie jamy ustnej. Podstawowym jest oczywiście szczotkowanie zębów. Aby było skuteczne, należy zaopatrzyć się w dostosowaną do potrzeb szczoteczkę i pastę. Naprzeciw różnym potrzebom i wymaganiom wychodzą produkty marki SPLAT.
W ofercie znajdują się m.in. profesjonalne szczoteczki, jak np. szczoteczka SPLAT Whitening, która została stworzona z myślą o intensywnym i jednocześnie bezpiecznym wybielaniu. Jest ono możliwe dzięki włóknom pokrytym specjalną gumą działającą niczym gumka ścierająca. Czubki włókien są zaokrąglone, co czyni szczoteczkę bezpieczną dla zębów.
Inną doskonałą propozycją jest szczoteczka SPLAT Complete, która zapewnia kompleksową pielęgnację i doskonałe czyszczenie. Włókna szczoteczki zwężają się ku górze, tym samym działając niczym nić dentystyczna i docierając w trudno dostępne miejsca.
W zestawie z innowacyjną szczoteczką warto używać profesjonalnych, naturalnych past marki SPLAT, takich jak np. delikatnie wybielająca Splat White Plus. Warto sięgnąć także po pasty SPLAT LIKVUM-GEL zapewniającą ochronę przed kamieniem nazębnym i kompletną pielęgnację oraz SPLAT GREEN TEA, która również zapewnia ochronę przez kamieniem nazębnym i dodatkowo zapobiega chorobom dziąseł.
Dla jeszcze lepszej higieny należy regularnie stosować nici dentystyczne, jak np. ultracienka nić dentystyczna ze srebrnymi włóknami marki SPLAT o działaniu antybakteryjnym. Z kolei w chwilach, gdy tradycyjne mycie zębów jest utrudnione, warto sięgnąć po innowacyjną, ekspresową piankę SPLAT oczyszczająco – odświeżająca 2w1, która pomoże zadbać o higienę w ciągu dnia poza domem i w podróży. Bez konieczności użycia wody i szczoteczki w zaledwie kilka sekund oczyści ona jamę ustną i przywróci właściwe pH.
Świadoma codzienna pielęgnacja jamy ustnej, regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym i zabiegi higieniczne takie jak piaskowanie pozwolą cieszyć się nie tylko śnieżnobiałym uśmiechem, ale przede wszystkim zdrowiem.
Warto więc zainwestować w profesjonalne produkty i poświecić zaledwie kilka minut dziennie, bo dobre samopoczucie i zdrowie są bezcenne!
Sylwia Drobik
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz