sobota, 6 lutego 2021

PRZYCZYNY PRZEBARWIEŃ ZĘBÓW

Każdego dnia podejmujesz szereg wyborów, które koniec końców składają się na kolor i kondycję twoich zębów. Nawet niewielkie odstępstwa od higienicznej rutyny mogą przełożyć się negatywnie na kolor uśmiechu i sprawić, że żeby stają się pożółkłe lub przyjmują lekko szary odcień.

Tymczasem według wielu badań kondycja zębów i to w jaki sposób się uśmiechamy mocno wpływają na atrakcyjność w oczach innych osób, a nawet może być jednym z czynników wpływających na sukces w życiu. Za piękny uśmiech uważana jest sytuacja, gdy obserwowana przez nas osoba uśmiecha się szeroko i symetrycznie.

Jednocześnie podczas uśmiechania pokazując wiele jasnych, proporcjonalnych, prosto i symetrycznie ustawionych oraz dobrze przylegających do siebie zębów górnych, nie pokazując przy tym zębów dolnych, dziąseł i tzw. korytarzy policzkowych. Taki wniosek od lat wysnuwają badacze w powtarzalnych badaniach naukowych (np. tych przeprowadzonych w 1996 roku przez Dunna i innych czy w 2005 roku przez Moore’a).

Przyczyny zażółcenia i zmiany koloru zębów

Naturalny kolor kości, stopień przezroczystości szkliwa i stopień przeświecania miazgi zębowej odpowiadają na finalny odbiór bieli uzębienia i to czy nasze zęby oceniamy jako białe czy o innym, zmienionym kolorze. Na wszystkie te aspekty nie mamy wpływu – są one osobnicze i tylko agresywne zabiegi stomatologiczne mogą na nie wpłynąć i zmienić kolor.

Oczywiście nie są to jedyne kwestie, które odpowiadają za kolor uzębienia. Zęby zmieniają się w czasie trwania życia, ciągle są narażone na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie pokarmów, które spożywamy. W czasie życia na powierzchni zębów odkładają się osady i płytka nazębna, które przykrywają naturalną biel zębów, zmieniają ją i wpływają na ostateczny kolor uśmiechu.

Regularnie usuwaj osady i płytkę nazębną i dbaj o to by powierzchnia kości była wypolerowana delikatnie działającą pastą. Jak usunąć osad nazębny? Enzymatycznie!

Enzymy roślinne np. papaina czy ekstrakt z figowca oraz bromelaina z ananasa rozmiękczają i rozluźniają osad nazębny, dzięki czemu pozostałe składniki pasty i szczoteczka mogą je z łatwością usunąć. Przykładem pasty zawierającej składniki enzymatyczne jest SPLAT Special WONDER WHITE .

Prawidłowa pielęgnacja uzębienia to nie tylko pasta, ale również płyn do płukania jamy ustnej, nić oraz pianka, której możesz używać w czasie podróży czy będąc w ruchu np. w pracy. Zarówno pianka jak i płyn do płukania mogą zawierać enzymy pochodzenia roślinnego. Płyn Biomed Płyn Superwhite zawiera papainę (z papai) oraz ekstrakty kokosowy, z liści psylium i brzozy. Płucz nim jamę ustną i zęby przed myciem zębów, tym samym ułatwisz usuwanie osadów podczas mycia, następnie wyszczotkuj zęby zgodnie z ogólnymi zaleceniami np. szczoteczką SPLAT Professional ULTRA WHITE, a później ponownie użyj płynu, który finalnie oczyści przestrzenie między zębami i zapewni ci uczucie świeżości na długo.

Diamenty, krzemionka i złoto w służbie białego uśmiechu

Koncerny farmaceutyczne i kosmetologiczne od lat korzystają z dobrodziejstw składników pozyskanych ze szlachetnych minerałów i metali np. krzemionki, złota, pereł czy srebra. Te składniki są wykorzystywane szeroko chociażby w stomatologii. Musisz jednak wiedzieć, że nie wszystkie produkty dostępne na rynku charakteryzują się jednakową jakością i są bezpieczne dla zębów.

Pasty zawierające drobiny przygotowane bez dbałości o ich jakość i kształt mogą działać zbyt intensywnie i w konsekwencji przyczynić się do uszkodzeń szkliwa zębów. Wybierając pastę zawierającą np. drobinki krzemionki lub złota zwróć uwagę na to czy są przygotowane z troską o jakość drobin – ich niewielki rozmiar, kształt i gładką formułę.

Pasta do zębów SPLAT Special GOLD zawiera składniki enzymatyczne, proszek diamentowy, jony złota dobroczynnie wpływające na zdrowie jamy ustnej oraz wysokiej jakości krzemionkę. Zaokrąglony kształt drobin krzemionki w łagodny i nieinwazyjny sposób poleruje szkliwo, pozostawiając je gładkie i oczyszczone z osadów nazębnych.

Wybierając pastę, która zawiera zarówno składniki enzymatyczne jak i łagodnie działające cząsteczki ścierne, oraz uzupełniając pielęgnację jamy ustnej płynem do płukania zwiększasz szansę na biały, zdrowy uśmiech.

Piśmiennictwo:

  1. Kościński K., Atrakcyjność twarzy, Instytut Antropologii Uniwersytet im. A. Mickiewicza, s. 1-123, [dostęp w dniu 30.09.2020], dostępne online: Link

Sylwia Drobik

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz