sobota, 21 lutego 2015

Jak prawidłowo czyścić język?


Język to mięsień, który znajduje się na dnie jamy ustnej. Składa się z trzonu i nasady, podzielony jest bruzdą graniczną. Język jest różowy, wilgotny i jest pokryty brodawkami językowymi.


Brodawki możemy podzielić na dwie grupy: mechaniczną i smakową.
Brodawki mechaniczne to: nitkowate, stożkowane i soczewkowate. Brodawki smakowe to okolone, liściaste i grzybowate – one dodatkowo mają funkcje mechaniczne. 

Dzięki językowi posiadamy umiejętność odczuwania smaku. Odpowiedzialna są za to tzw. kubki smakowe, które zawierają receptory reagujące na pięć smaków: słony, słodki, kwaśny, gorzki i umami.

Powierzchnia języka jest tak specyficznie zbudowana, że doskonale sprzyja rozwojowi bakterii, które mogą powodować nieprzyjemny zapach z ust. Dlatego oprócz szczotkowania zębów należy zadbać o odpowiednią higienę języka. Nie jest to trudne do wykonania, trzeba jednak pamiętać o istotnych rzeczach.

Czym czyścić? Idealna do oczyszczania języka jest specjalnie przystosowana do tego celu skrobaczka. Należy kilka razy przesunąć skrobaczkę po powierzchni języka od nasady aż po jego koniec. Następnie w taki sam sposób czyścić boki języka. Skrobaczkę po użyciu trzeba wypłukać pod bieżącą wodą i zdezynfekować. Podobnie jak jamę ustną.


Nie powinno się używać do tego celu zwykłej szczotki do zębów, ponieważ istnieje prawdopodobieństwo przesunięcia bakterii w głąb jamy ustnej. Dodatkowo stosowanie zwykłej szczotki może wywołać u pacjenta nieprzyjemny odruch wymiotny.

Ważne jest, aby zadbać kompleksowo o jamę ustną podczas higieny domowej. Czyszczenie języka usuwa nie tylko bakterie, ale także nieestetyczny nalot z kawy, herbaty czy pokarmów spożywanych przez pacjenta. Warto pamiętać, że język można czyścić już od 6 roku życia. 

Paulina Mintzberg-Wachowicz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz